Наступний етап після зниження цін - збитки виробників

Свої очікування уряд аргументував економічним зростанням за підсумками 2012-ого року. А Президент Янукович одним із здобутків назвав дефляцію 0,2%, якої в Україні не було 10 років.

На 7-22% знизились ціни на овочі, яйця, цукор, рис, продукти переробки зернових, молоко та молочну продукцію. В цей же час обсяг депозитів громадян у банках виріс минулого року майже на 60 мільярдів гривень, або на 19%. Депозити населення в банках сьогодні досягли 366 мільярдів,
- повідомив Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

"Для України дефляція означає зупинку в економічному розвитку, тобто пишатись немає чим", - наголошують в Комітеті економістів України. Там зниження цін поясннють просто - українці стали менше купувати, бо не мають грошей. Наступний етап - збитки виробників.

“Що це означає? Це означає зниження реальних доходів населення і навіть ті незначні заощадження, про які можна говорити, люди використовують миттєво для захисту доходів, тобто через обмін на "тверді" валюти. Тому ми маємо скорочення споживчого попиту з одного боку, а з іншого - підвищений попит на купівлю валюти. І тому ми маємо паралельно і дефляцію, і девальвацію гривні”, - пояснив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Віктор Янукович побачив саботаж покращення

Падіння курсу національної валюти в уряді теж не заперечують. Навіть заклали у бюджет 8,5 гривень за долар, замість поточних 8,15. У Світовому банку йдуть ще далі, і очікують курсу 8,7 грн за долар в середньому за поточний рік. Деякі українські експерти взагалі прогнозують здешевлення гривні на 30% протягом року.

Останні півтора року Нацбанк стримує девальвацію за рахунок золотовалютних резервів. У травні 2011-ого вони становили 38 мільярдів доларів. Сьогодні - це вже 24 млрд.

За цей час резерви України танули приблизно на 750 млн доларів щомісяця. І з такими темпами до критичної межі можна дійти уже в серпні цього року. Далі можна очікувати відтік інвестицій з країни та повної незахищеності перед кризою. Це, начебто, розуміє і керівництво держави. Президент на останньому засіданні комітету з економічних реформ різко змінив риторику в оцінках власних реформ і заговорив про саботаж покращення. Одразу ж перестав радіти зниженню цін і Прем'єр-міністр.

Так само можуть відмовитися і від пітримки курсу гривні. Як заявив Микола Азаров в інтерв'ю іноземним ЗМІ, резерви НБУ цього року на підтримку національної валюти витрачати не планують. Але планують підвищення цін на газ для населення, відтак - і на комунальні послуги. Щоправда, не на стільки, як того вимагає МВФ, від якого Київ чекає нового кредиту на 15 млрд доларів.