28 суддів – за Романюка
"За" його призначення – 28 суддів. Шість місяців виходець із Львівщини Романюк був заступником, а місяць виконував обов`язки голови – через те, що попередник Петро Пилипчук вийшов на пенсію. Неофіційно Романюка називають креатурою радника Президента Андрія Портнова, який відповідає за судову реформу.
Пленум Верховного суду постановив: обрати головою Верховного суду України строком на 5 років суддю Верховного суду України Романюка Ярослава Михайловича,
– йдеться у постанові.
Разом із Романюком на посаду претендував інший суддя ВСУ – Віктор Кривенко. За нього – 17 голосів. Кандидатуру Кривенка неофіційно пов'язують із Сергієм Ківаловим. І Романюк, і Кривенко хочуть повернути Верховному суду повноваження, які забрали у 2010-му – Законом “Про судоустрій та статус суддів”.
Зі змінами у 2010-му створили Вищий спеціалізований суд, якому передали практично всі повноваження Верховного. В тому числі, і щодо узагальнення судових рішень, якими мали керуватися суди нижчої ланки при вирішенні однотипних справ.
Судова реформа була проведена нинішньою владою, яка дотримується тієї ж позиції. І тільки якщо ця позиція влади буде змінена, то більшість у Верховній Раді проголосує за ці зміни і або поверне попередню редакцію, або зробить якийсь компромісний варіант,
– каже юрист Ігор Хасін.
Зміни функцій ВСУ
Повноваження у Верховного суду забрали за часів головування близького до БЮТ Василя Онопенка. Згодом він добровільно пішов з посади, але лише після того, як його зятя – екс-замміністра юстиції Євгена Корнійчука – відправили за ґрати через перевищення службових повноважень. Його невдовзі випустили, а згодом і закрили справу проти нього. Тепер ідеться про повернення Верховному суду колишніх повноважень.
Зменшення функцій судових Верховного суду відбулося в зв’язку з тим, що там перебувала людина, яка була в складній конфігурації стосунків з діючим президентом, необхідні перестановки, а вони на сьогоднішній день відбуваються, дуже швидко Верховний суд отримає свої повноваження,
– переконаний політтехнолог Тарас Березовець.
Якщо ж Верховному суду повернуть його конституційні повноваження, зайвим стає Вищий спецсуд, який перейняв більшість його повноважень і був створений лише у 2010-му.