Завдяки електронним рахункам НБУ залучить до 200 млрд грн готівки
Національний банк зобов’язав громадян платити електронними грошима. На думку чиновників, обмеження змусить українців відкривати рахунки у фінустановах, відтак допоможе залучити до них додаткові кошти з 200 млрд грн готівки, котрі зараз на руках в українців.
Однак тепер щоб купити чи продати, наприклад, квартиру, доведеться сплачувати ще й комісійні не лише ріелторам, а й банкам. На сьогодні фінустанови за переказ коштів у середньому беруть до 2% від суми.
Найдешевшою транзакція буде, якщо покупець і продавець мають відкриті рахунки в одному банку. Якщо ж у різних – доведеться доплачувати. Найдорожчим буде переказ для тих, хто взагалі не має банківського рахунку.
У перспективі комісійні фінустанов мали б навіть знизитися, якщо банки отримають жаданий притік грошей і зможуть заробляти на активнішому кредитуванні. Водночас громадянам новація від НБУ може додати не лише фінансових, а й організаційних ризиків.
Нові правила найбільше "вдарять" по ринку нерухомості
Поки ж в Україні пристосовуватимуться до нюансів готівкового обмеження, традиційно активна осіння пора для ринку нерухомості цьогоріч має всі шанси перетворитися на мертвий сезон.
“Поки не буде сформована правильна цінова політика зі сторони банків, поки не буде зрозуміло, скільки це коштує, два місяці активності на ринку нерухомості не буде”, - експерт Асоціації фахівців з нерухомості України Андрій Гусельников.
Перші дні дії обмежень уже засвідчили, що українці кошти в банках залишатимуть неохоче.
Крім банківської комісії, будуть і витрати на обмін
До банківської комісії за переказ коштів додаються ще й витрати на обмін. Та заробляти на цьому хочуть не лише банки, а й держава, яка знову повернулася до ідеї оподаткування валютообмінних операцій. Зараз над відповідним законопроектом працюють у Міндоходів і не виключено, що додатковий збір під час обміну валюти у 10% може бути введений уже до кінця поточного року.