“10 років збирали докази у справі по вбивству Георгія Гонгадзе. І Генпрокуратура таки порушила кримінальну справу проти другого президента України Леоніда Кучми. Це попри те, що строк притягнення до відповідальності по цій справі минув. Чому її відкрили саме за влади Януковича, покаже час. Але обвинувачення другому президенту вже висунули”, - каже журналіст Катерина Лисенко.
Леоніда Кучму оголосили невиїзним. А в ГПУ повідомили, що мають достатньо доказів причетності колишнього гаранта до вбивства Гонгадзе.
“Сьогодні Леонід Данилович підозрюється у перевищення влади, дачі незаконного розпорядження посадовим особам МВС, яке призвело до вбивства журналіста”, - каже перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін.
Офіційним доказом у справі визнали "плівки Мельниченка" і почали слідство. Кучма каже, що ні в чому не винен, але тепер ходить до Генпрокуратури на допити як на роботу.
“Я сьогодні готовий пройти через всі муки пекла. Ту ганебну пляму, яку 10 років спеціально відмивали, хочу щоб воно було мите з іміджу України”, - каже Президент України (1994-2005) Леонід Кучма.
До пекла Кучма готовий, а до безпосередньої зустрічі зі своїм колишнім охоронцем Миколою Мельниченком - ні. Історична очна ставка між автором касетного скандалу та другим президентом так і не відбулась. Натомість Леонід Кучма зустрівся з іще одним фігурантом у цій справі - колишнім генералом МВС Олексієм Пукачем.
““Пукач мені здається, там за таким принципом – немає людини - не має проблеми. Немає Кравченка – на нього можна все звалити. Кравченко дав особисто йому наказ за його припущеннями, так сказати, президент йому дав команду вбити журналіста Гонгадзе. Закопати так, щоб його ніколи ніхто не знайшов”, - каже Президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.”
Після висунення обвинувачення Леонід Кучма заявив, що свідком у справі, окрім Мельниченка, проходить і Олександр Мороз. Саме він у 2000-му оприлюднив плівки. Та екс-голова парламенту каже - свідчення дав ще 10 років тому. Утім, за потреби може їх повторити. В одному Мороз переконаний - коло на Кучмі у цій справі не замикається.
“На мою думку, що там всі, хто мав розмови в кабінеті Кучми, повинні проходити по цій справі, в якій якості - слідство визначить”, - каже екс-голова Верховної Ради, один з авторів касетного скандалу Олександр Мороз.
Погоджується з екс-спікером і адвокат дружини вбитого журналіста Валентина Теличенко. Вона переконана, що справа Пукача не розкрита до кінця.
“В жовтні 2010 року було скасоване рішення , в якому фігурували такі імена, як Кучма, Литвин, Деркач та Фере. І тому як мінімум - це імена, стосовно яких треба виносити або постанову про порушення кримінальної справи, або про відмову у порушенні кримінальної справи”, - каже адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.
Експерти наголошують - справа занадто затягнута. А за статтею, що висувають Кучмі, термін притягнення до відповідальності вже збіг.
“За тією статтею, за якими підозрюється екс-президент - строк притягнення встановлюється як 10 років. Тому слід говорити про те, щоб президент був звільнений від кримінальної відповідальності. І це не означає, що справа не буде передана до суду і не буде встановлено обставин, просто Леонід Данилович не буде притягуватись до відповідальності, кримінальної”, - каже адвокат В’ячеслав Талько.
Тому адвокати вимагають змінити кваліфікацію статті обвинувачення на таку, де термін притягнення до відповідальності становитиме 15 років.
“Те, що стосується вбивства, якщо Генеральна прокуратура вважає, що Кучма давав наказ вбити журналіста Георгія Ґонгадзе, то трактувати це інакше, ніж постановою про вбивство - 93 стаття – неможна”, - каже адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.
Юлія Тимошенко, яка останнім часом у Генпрокуратурі теж частий гість, називає дії влади відволікаючим маневром від соціальних та економічних проблем. Та радить другому президенту завести сторінку на твіттері.
“Я йому раджу завести Twitter, якщо треба, я йому позичу свій iPad. І якщо він напише, "разом нас багато, нас не подолати" з Генпрокуратури, я обов’язково це “ретвітну", - каже лідер партії "Батьківщина” Юлія Тимошенко.
Політологи тим часом кажуть, відкрита справа може бути засобом тиску на спікера Володимира Литвина. Хоча останній це виключає. Та більшість фахівців схильні бачити у справі Кучми політичний відголосок.
“Тобто регіонали не забули, що в 2004 роки президент Кучма все ближче був до того, щоби передати владу Ющенку і не передав владу Януковичу. І там були конфлікти, і напевно ця карта зараз відображається на його долі”, - каже директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
Наразі колишній охоронець Леоніда Кучми Микола Мельниченко просить СБУ посилити йому охорону, бо боїться не дожити до суду над екс-президентом. Тим часом сам Кучма знайомиться з обвинуваченням та готується до нових візитів до Генпрокуратури.