Втретє в житті та вперше як глава держави, що головує у Раді Європи, Янукович виступив на літній сесії ПАРЄ.

“Президент Янукович їхав у Страсбург з метою розповісти про пріоритети України підчас її головування у Раді Європи. Говорив про розвиток демократії та європейських цінностей в Україні. Та перші ж запитання євродепутатів про долю Юлії Тимошенко, а головне відповіді на них, не переконали, що європейськість України не обмежується розмірами Європейської площі у Києві”, - каже журналіст Катерина Лисенко.

Із години, відведеної для виступу, 25 хвилин Янукович говорив про внутрішні реформи та про те, як непросто їх втілювати. Далі - відповіді на запитання европарламентарів. Перше - про вибірковість правосуддя в країні. Втім, в українського президента заготовлена інша відповідь: чому до Страсбурга не приїхала Тимошенко.

“Я, як Президент держави, не маю таких прав приказувати слідчому чи Генеральній прокуратурі, кому куди їхати. Що стосується принципів - я про них постійно наголошую, я за те - щоб українські політики не знали кордонів і їздили по всьому світу”, - каже Президент України Віктор Янукович.

Далі депутати цікавляться долею червоного прапора, рівнем корупції в країні, придністровським конфліктом, чорнобильськими програмами та будівництвом саркофагу на ЧАЕС. Останні запитання трохи заплутали гаранта. Він каже, що на чорнобильські програми зібрали 100 мільйонів, хоча зібрали 550 і повідомляє про третій реактор, замість четвертого.

“Я кажу про зведення саркофагу, який би дав можливість зробити третій блок, зруйнований, небезпечним”, - каже Президент України Віктор Янукович.

Цих, так би мовити, неточностей в Адміністрації Президента не помітили і вітали шефа як переможця. Натомість, опоненти переконані: якщо когось і треба вітати, то організаторів візиту гаранта.

“Безумовно, представники Партії Регіонів ведуть робот у в європарламенті, я не виключаю того, що саме результатом цієї роботи стали доволі комфортні запитання для Януковича”, - каже народний депутат України Олександр Сочка.

МЗС спростувало інформацію, ніби українські дипломати просили не ставити некоректних запитань. Натомість, у ЗМІ з`явилася копія листа із запитаннями для Віктора Януковича, в якому згадується і Юлія Тимошенко. Надіслали лист з пошти Ольги Герасимюк, яка свою причетність до нього заперечує.

В будь-якому випадку, європейських парламентарів виступ Януковича не переконав. Депутати казали, що воліли би почути про те, як Україна збирається зміцнювати права людини, особливо - свободу преси. Натомість - жодної конкретної відповіді. Дехто з євродепутатів взагалі назвав виступ українського Президента нісенітницею.

Разом з тим, довелось спростовувати і ще одну заяву - російських ЗМІ - про існування графіку зустрічей комісії Україна-Нато. Тож на сесії ПАРЄ Янукович говорив про позаблоковість України та неможливість вступу до альянсу. А у Раді нацбезпеки запевнили у відсутність будь-якого графіку.

“Росія всіляко сьогодні протидіє будь-якому розвитку подій, пов’язаних із просуванням НАТО далі, ніж кордони Європейського союзу. Підтвердження цьому, після цієї публікації, не було знайдено”, - каже перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш.

Експерти ж кажуть - заява північного сусіда про посилену співпрацю України з НАТО - послідовний крок. І ним Росія не обмежиться. Адже своїм виступом Янукович мав прискорити процес укладання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС.

“Є фактор Росії, фактор Росії і газу. І в даному випадку Росія буде робити все, для того, щоб ми це не підписали, причому не тільки тиснучи на Україну і на уряд і владу, а й через тих своїх лобістів, які в неї теж є в європейських структурах, і насправді дуже серйозні. І вони м’яко кажучи, стимулюються з боку Росії , аби вони не підтримували в цьому напрямку Україну”, - каже політолог Віталій Бала.

Втім, і українські чиновники, і представники єврокомісії не розраховують, що угоду між Україною та ЄС найближчим часом підпишуть. Оскільки Україна не встигне виконати умови міжнародної спільноти. Тож чинна влада розраховує на грудневу сесію ПАРЄ.

“Найважливішою міссією у його доповіді , на мою думку, це те, де він сказав, що ми дуже розраховуємо, що в угоду про асаоціацію між Україною та ЄС , яку ми плануємо підписати до кінця року, буде включено чітке положення про те, що Україна в перспективі має право членства в європейському союзі”, - каже директор інформаційного департаменту МЗС Олег Волошин.

Тож, чи реалізується голосно заявлений Януковичем курс на євроінтеграцію і чи прийме Європа державу, якій у еврорезолюціях пишуть про вибіркове правосуддя, а у висновках правозахисників - частково вільну демократію - покаже груднева сесія Парламентської асамблеї ради Європи.