Якщо компромісу з Мінськом найближчим часу не вдасться досягти, газовий монополіст погрожує збільшити обмеження поставок до 85%. Ціна питання - приблизно 200 мільйонів доларів. Претензії на таку суму висувають як “Газпром”, так і “Белтрансгаз”. Росіяни кажуть, що білоруси повинні доплатити за спожитий газ.
В свою чергу Мінськ стверджує, що Москва не платила за транзит блакитного палива до Європи. Білоруський Президент Олександр Лукашенко розпорядився скоротити транзит газу до країн ЄС на 30%. Голова Європарламенту Єжи Бузек заявив, що проблеми з газопостачанням уже відчули Польща, Німеччина та Литва. У Вільнюсі вже підтвердили, що отримують на 30% менше російського газу. Оскільки Україна теж транзитна держава, експерти вважають, що і наша країна не застрахована від таких брудних "газових" методів впливу.
“Це дуже класний такий урок для України: що будь-яка політика, яка буде проводитися країною, якщо вона буде невідповідати головним завданням політики Москви, вона буде дуже швидко і дуже жорстко присікатися, і прийматися всі заходи з боку Москви для того, щоб ця політика ставала, так би мовити, в необхідне для Москви русло”, - зазначив директор Українського інституту публічної політики Віктор Чумак.
Разом з тим, Чумак підкреслив, Україна наразі має всі шанси укріпити свої позиції з Москвою за рахунок Білорусі. Адже якщо російсько-білоруський конфлікт затягнеться, саме наша держава може збільшити транзит російського газу до Європи.
2 хв
Поки білоруси шукають гроші, росіяни крутять газовий вентиль
У вівторок “Газпром” скоротив поставки газу у Білорусь ще на 30%. Таким чином через неврегульований конфлікт із боргами білоруським споживачам обмежили постачання газу на 60%.