Між іншим, у книзі згадується кремезний чоловік, який носить квадратні костюми. Це – Микола Злочевський, колишній міністр екології і природніх ресурсів. У останньому рейтингу найбагатших українців, який складає журнал "Новое время" разом з компанією Dragon Capital, Микола Злочевський посів 11 сходинку.
Читайте також: "Віра, мова, армія" чи "Семочко, Насіров, корупція": про розрив між гаслами і дійсністю
Його статки експерти оцінили у 636 мільйонів доларів – це його персональний абслютний рекорд за весь час перебування у списку українських багатіїв. Зараз у нього в два з половиною рази більше грошей, ніж у 2013 році, коли він вперше потрапив у рейтинг найбагатших українців. Основний його бізнес – газовидобування, він є засновником Burisma Group.
Такий стрибок у рейтингу дивує, адже Злочевського підозрювали у корупційних діях: у тому, що під час роботи чиновником він видавав ліцензії на газовидобування сам собі. Його навіть оголошували у розшук. Досі не відомо, у якій країні він зараз проживає, але не викликає сумнівів, що він – впливовий бізнесмен із міцними міжнародними і внутріукраїнськими зв'язками.
Починав же свій політичний шлях Злочевський у 2002 році, коли став депутатом парламенту за списками СДПУ(о) Віктора Медведчука. Далі його доля була пов’язана з "Партією регіонів" і Януковичем. Але повернімося до сьогоднення. Наведу кілька прикладів, як Злочевському пощастило уникнути покарання і вирішити проблеми з правоохоронними органами.
Микола Злочевський
Після революції Центральний кримінальний суд у Лондоні заарештував 23,5 мільйона доларів, які виявили на чотирьох рахунках в одному з банків. Ці гроші надійшли в Британію із Латвії і належали вони компаніям Злочевського. Британські правоохоронці просили українську прокуратуру надати докази злочинних дій Злочевського і навіть приїжджали до України, щоб створити спільну слідчу групу.
Але нічого не вийшло, а адвокатам бізнесмена прокуратура видала довідку, що йому не оголошувалась підозра. Зрештою, Лондонський кримінальний суд зняв арешт з грошей Злочевського.
Потім генеральну прокуратуру очолив Юрій Луценко. Він теж спочатку намагався добитися успіхів у розслідуванні. У липні 2016 року він оцінив збитки від несплати податків компаніями Злочевського в один мільярд гривень. Генпрокурор навіть проводив з цього приводу спеціальний брифінг. Але потім справу перекваліфікували. Компанія Burisma сплатила 180 мільйонів гривень податкових платежів і справу закрили.
Читайте також: Повільний реванш: чому відроджуються політичні сили, які призвели до початку Революції гідності
Вже після цього Злочевського помітили в одному з віденських ресторанів у компанії з Ігорем Кононенком, впливовим депутатом фракції БПП і близьким соратником президента. Кононенко дуже нервово реагує на запитання про Злочевського і каже, що йому нецікавий його газовий бізнес. А фото з ним взагалі назвав "фотошопом".
Українська делегація "в гостях" у Злочевського в Монако
Миколу Злочевського зняли з українського і міжнародного розшуку. Раз на рік бізнесмен з'являється на публіці, але не в Україні, а в Монако. Він – один з організаторів Міжнародного форуму з енергетичної безпеки заради майбутнього.
Туди запрошують переважно міжнародних експертів, але торік форум Злочевського у Монако відвідали і українські посадові особи – депутат від БПП Ніна Южаніна і віце-прем’єр Володимир Кістіон. Після того, як з'явилися їхні спільні фото разом зі Злочевським – в Україні вибухнув скандал. Тому цього року українські політики на форум Злочевського не приїжджали. Натомість там виступав президент Латвії.
Треба ще відзначити, що до ради директорів компанії Burisma входять екс-президент Польщі Олександр Квасьневський і Хантер Байден, син колишнього віце-президента США.
Читайте також: Як путінський олігарх Фукс веде розкішний бізнес в Україні: скандальні деталі
Та для українців Злочевський – все ще токсична фігура. Навіть якщо він запросить до ради директорів Обаму, його репутацію тут це не врятує. Але якщо не згадувати прізвище, а тільки назву компанії, то усе набагато краще. Burisma – один з найбільших приватних добувачів газу і впливовий гравець газового ринку.
В Україні працювати на ньому, не маючи тісних зв’язків з владою – неможливо. Тому немає сумнівів, що Злочевський домовляється і підтримує контакти з українськими висопосадовцями. Колишній соратник Віктора Януковича наступного 2019 року має хорошу перспективу увірватися в топ-10 українських багатіїв.