Ратифікувати угоду планують парламенти Росії та України синхронно у вівторок. Втім, українська опозиція - проти. Вже у суботу депутатська меншість збереться під куполом. Відмова спікера проводити позачергове засідання їм не завадить.
Вихід із ситуації знайшли - головувати запросили віце-спікера Миколу Томенка. На порядку денному - одне питання - угода про російський флот. Її тексту ще не бачили, втім спокійно споглядати за ратифікацією не збираються.
Юлія Тимошенко (лідерка БЮТ): "І коли намічають ратифікацію на вівторок, саме в той день коли і будуть вносити цю угоду, а її до сьогодні ще ніхто не представив в парламент і ніхто не бачив, і в той же день коли побачать цю угоду, буде ратифікація, говорить про те, що процеси відбуваються не прозоро, закрито, тому що вони не є для України позитивними, інакше не було б змісту це приховувати."
Боротися проти російських кораблів опозиціонери збираються блокуванням трибуни. Поряд з депутатами Тимошенко в облогу раду готові взяти і багнети Ющенка. Сам екс-президент закликав зібрати Майдан під стінами Верховної ради у вівторок. Чи піде туди сам - ще не вирішив.
Віктор Ющенко (екс-президент України): "Я будь-яке протистояння, будь яку організацію, супротиву, власне кажучи, тим зрадницьким домовленостям, які були досягнуті в Харкові, я буду вітати. Що буде робитися на вулиці 27 числа? Ми можемо вийти з одним гаслом, що та змова, яка відбулась у Харкові - це змова проти національних інтересів."
Деякі експерти припускають - основна мета перебування Чорноморського флоту Росії в Криму не створення військової бази, а спосіб зачепитися в Криму.
Віталій Бала (директор Агентства моделювання ситуацій): "Мова йде про той форпост, про ту можливість заціпитися і залишитися, і посилювати свій вплив в Криму. І з точки зору Росії - це абсолютно правильно, а з точки зору інтересів України - це є, ну для нас, м’яко кажучи, дуже проблематично. Бо об'єднувати країну, і пробувати робити одну державу, коли є абсолютно інший вплив, це досить буде важко."
Втім не все так погано - треба зважити і на плюси, які отримала українська економіка від підписання харківських угод.
Володимир Корнілов (директор української філії Інституту країн СНД): "Просто треба розуміти, що українська економіка дійсно б не вижила при таких цінах. Росія пішла на значні компроміси в економічному сенсі."
Втім, дешевим газом, який обміняли на російський флот зовсім не тішаться у Західних областях України. Кілька тутешніх облрад вже закликали парламент розпочати процедуру імпічменту Президента.
3 хв
Президент вніс до Ради угоду про базування флоту Росії в Криму
Ще один крок на шляху до ратифікації харківських угод зроблено. Президент вніс до верховної Ради законопроект, ухвалення якого закріпить російський флот у Севастополі до 2042-го року.