Зміст потенційних домовленостей ще до їх оприлюднення збурив хвилю протестів з боку опозиції, там запевняли - влада готується здати національні інтереси. Аби внести ясність у питання щодо змісту нових угод, народні депутати викликали для доповіді представника уряду, щоб переконатися, чи бува не планує уряд віддати під контроль Москви весь паливно-енергетичний комплекс України.
Юлія Тимошенко (лідер БЮТ): “Якщо така угода, і, як наслідок, угоди по створенню спільних підприємств будуть підписані, Україна втрачає контроль, державну власність на Енергоатом, на об`єкти НАК “Нафтогзу”, на гідроелектроенергетику. По суті, цими документами цілком і повністю Україна припиняє бути господарем в своєму енергетичному секторі”.
Втім, гучного викриття не вийшло. Хоча глава адміністрації Дмитра Медведєва - Сергій Наришкін і зауважив - президенти України та Росії обговорять можливість об’єднання “Нафтогазу” та “Газпрому”, однак підписувати жодних угод в енергетичній галузі не будуть. Таке заявив депутатам перший віце-прем`єр Андрій Клюєв з трибуни парламенту. Каже, домовлятися президенти будуть про демаркацію міждержавних кордонів і співпрацю в космічній і гуманітарній сферах.
Андрій Клюєв (віце-прем`єр-міністр): “Будуть підписуватися 5 угод, про які я доповів. Що стосується сфери енергетики, то всі угоди опрацюються і вони не будуть підписуватись 17-18 травня”.
Експерти, напередодні візиту Медведєва, сенсацій не очікують. Мовляв, нинішня українська влада навряд чи наважиться віддати таке золоте джерело для покриття бюджетного дефіциту як "Нафтогаз".
Геннадій Рябцев (експерт з енергетичних питань): “З нього викачувалися мільярди гривень для того, щоб забезпечити виконання тих чи інших урядових програм. Уявіть собі, що “Нафтогаз” об’єднається з “Газпромом” - дірки в якому бюджеті буде закривати ця структура. Напевно, буде закривати дірки в російському бюджеті, а не українському”.
Але не Пеком єдиним. Протягом тижня одразу кілька російських газет опублікували матеріали про те, що Україна та Росія, буцімто, обговорюють можливість повернення до Балаклавської бухти російських підводних човнів. Проте в уряді цю інформацію назвали нісенітницями. Президент Віктор Янукович пояснив - прагне встановити діловий контакт між країнами, дуже потрібний у часи економічної кризи.
Віктор Янукович (Президент України): “Я дивлюсь на стосунки з Росією з точки зору перспективи. З точки зору подолання економічних наслідків в Україні. І з точки зору використання можливостей нашої держави для підняття рівня економіки”.
Саме цим він пояснює і попередні “харківські угоди”. Каже, залишили флот, аби не піти по шляху Греції. Адже Києву, на відміну від Афін, сотень мільярдів доларів ніхто не дає. До того ж, Президент переконаний, на покращення українсько-російських відносин чекають і в Європі.
3 хв
Президенти України і Росії готуються підписати пакет нових угод
Поділили газ та флот. Тепер ділитимуть гуманітарну сферу. 17 травня до України з офіційним візитом прибуде російський президент Дмитро Медведєв. Чільники двох країн готуються підписати пакет нових угод.