У Гурбинському монастирі ченці господарюють самотужки. Попри це на створення власної сироварні наважилися лише минулої весни. Про це розповіли в коментарі 24 каналу.
Цікаво Ваші сири кращі, ніж у Франції, – у чому успіх крафтових сироварень та козячих ферм України
"У нас появився монах з Грузії, він захотів варити сир. І тому ми погодились робити сир. Ми закупили спочатку 2 корови і так вийшло аж 10 корів", – сказав настоятель Свято-Воскресенського чоловічого монастиря отець Онуфрій.
Сир виготовляють у Свято-Воскресенському чоловічому монастирі / Скриншот з відео
Прогодувати багато корів ченцям складно, тому частину тварин на зимівлю віддали у приватне господарство. При монастирі годують тварин винятково сіном та зерновими. Адже головний секрет смачного сиру – якісне молоко. Щоб воно було таким, то варто попрацювати, розповіли монахи.
"Приходиться вставати вранці, спершу молитва, тоді йду порати корів. І так 3 рази в день, це мій послух монаший і я маю виконувати його якнайкраще", – зазначив монах Свято-Воскресенського чоловічого монастиря отець Марк.
Не сиром єдиним
За день в монастирі отримують близько 30 літрів молока, надлишки продають, решту відправляють на виробництво. Крім традиційного сиру, в монастирі виготовляють також грецький йогурт, мацоні та сир сулугуні. Готують їх не лише для власних потреб, а й на бажання прихожан.