Адже підконтрольна Дмитру Фірташу компанія Сentragas розповсюдила реліз щодо позитивного для РУЕ вирішення суперечки щодо спірного газу. Дане рішення підтверджує, що спірний обсяг газу був вилучений "Нафтогазом" з порушенням умов контракту з “РосУкрЕнерго”, і що "Нафтогаз " має повернути “РосУкрЕнерго” 11 млрд. куб. м. газу, які перебувають в підземних газосховищах України на тих умовах, які були до вилучення.
Українська сторона рішення суду поки не коментує. Мовляв, стокгольмську ухвалу ще не отримали. Втім, хоч документ і не бачили, віддавати ані спірний газ, ані гроші не хочуть.
Юрій Бойко (міністр палива та енергетики України): “Що стосується сьогоднішньої ситуації, то я скажу, чого не буде, - не буде бездумної віддачі ресурсів за рахунок наших споживачів і національних інтересів. Тому що віддати 11 млрд. куб. м газу з балансу "Нафтогазу України" - це неможливо”.
Сергій Тігіпко (віце-прем'єр-міністр України): “Ви знаєте, нічого такого ми на уряді не обговорювали. Це ще не остаточне рішення і ніяких розмов про повернення грошей за це ми не ведемо. Нічого такого в бюджеті не передбачено, тому говорити про якісь повернення значних сум ми не можемо”.
Вітчизняні чиновники розглядають можливість подання апеляції на рішення стокгольмського суду. Експерти бачать кілька варіантів оскарження ухвали і бачать оптимістичну перспективу.
Валентин Землянський (екс-речник НАК "Нафтогаз України"): “По-перше, воно може бути оскаржене у Верховному Суді Швеції, є перелік нюансів, згідно з якими це може статися. По-друге - це рішення повинно бути імплементовано Верховним Судом України, без цього нічого не відбудеться. І третя позиція - НАК має достатньо сильну доказову базу - тому говорити зараз, що рішення стокгольмського суду безальтернативне, я б не став”.
Якщо ж виконувати рішення суду таки доведеться - треба буде віддати не лише 11 мільярдів кубометрів газу, але й компенсацію у понад мільярд кубометрів та 200 мільйонів доларів за порушення умов договору. Ситуація може розвиватися різними шляхами.
Олександр Нарбут (експерт з енергетичних питань): “Не вирішено питання щодо реалізації прав вимог НАК “Нафтогазу” на суму 1,7 мільярда доларів - це та сума заборгованостей, яку переуступив “Газпром” нам, і таким чином у компанії є можливість отримати зустрічні фінансові вимоги, і таким чином, щоб менше газу віддавати або перерозподілити графік на більш тривалі рядка”.
Володимир Омельченко (експерт з енергетичних питань Центру ім. Разумкова): “Групі Дмитра Фірташа дадуть реалізувати на внутрішньому ринку 7-8 млрд. куб. м газу, і десь 3-4 млрд. буде реекспортуватися до Європи, і зрозуміло, що всі причетні сторони зароблять свої гроші”.
Водночас експерти припускають - вирішення проблеми газу Фірташа може призвести до банкрутства української державної газової монополії. Адже навіть у найкращому варіанті "Нафтогаз" при погашенні боргу втратить близько мільярда доларів.
3 хв
"РосУкрЕнерго" виграла суд за 11 млрд. куб. м газу
Не грошима, так газом - піврічна судова тяганина “РосУкрЕнерго” та "Нафтогазу України" в Стокгольмі скінчилася. Принаймні у цьому впевнені акціонери швейцарського трейдера.