Сотні українців під час Революції Гідності заплатили своїм життя та здоров'ям за право жити в цивілізованій європейській Україні. Але до влади прийшли люди, які поставили за ціль збагачуватися на державних потоках, переконані, що зможуть вправно маніпулювати суспільною думкою за допомогою псевдопатріотичної риторики.

Одна з головних корупційних годівниць за влади Порошенка – це енергетика, яка отримала декількох "смотрящих". І, до речі, всі вони так чи інакше стали клієнтами НАБУ, що вкотре пояснює ненависть чинної влади до антикорупційного бюро.

Читайте также: Як Порошенко перейняв модель управління Путіна

Так, майже два десятиліття атомна енергетика залишається під контролем Мартиненка з "Народного фронту", і саме за ним закріпили цю галузь, а також уранові та титанові підприємства. І це вилилося в кримінальну справу проти Миколи Мартиненка.

Спільною дійною коровою для Президента Петра Порошенка та втікача з Донецька Ріната Ахметова стала теплова енергетика. Тут діє схема "Роттердам плюс", яка ошукала всіх громадян України. НАБУ вже приходило з обшуками до державного регулятора енергетики, підконтрольного президенту, але розслідування НАБУ блокують під різними приводами, зокрема, не даючи допуску до банківських документів.

А от після Революції Гідності державні обленерго віддали в спільний заробіток братів Суркісів та сірого кардинала Банкової Ігоря Кононенка. Ідеться про "Запоріжжя-", "Миколаїв-", "Харків-", "Хмельницьк-" та "Черкасиобленерго" – енергорозподільчі компанії, де за державою лишився контрольний пакет.

Брати Суркіси на Банковій
Брати Суркіси на Банковій

Під прикриттям Банкової на цих компаніях діяла фірма "Енергомережа". Вона, скуповуючи борги промислових підприємств перед обленерго, але, отримавши гроші, не розраховувала з державою та знекровлювала обленерго.

За півтора року роботи "Енергомережа" вивела з "Запоріжжя-", "Харків-" і "Черкасиобленерго" до 2 мільярдів гривень. У підсумку, розслідування НАБУ вивело на власника "Енергомережі", колишнього депутата Дмитра Крючкова, який вдарився в біга та перебуває тепер у розшуку Інтерполу, а його брата після цього журналісти бачили серед відвідувачів Адміністрації Президента. Напевно, заходив поговорити про те, як повернути гроші назад державі?

Читайте также: Падіння гривні: сезонне явище чи розплата за корупцію найвищих чинів

І от тепер, щоб розірвати корупційний ланцюжок та уникнути відповідальності, Кононенко вирішив розвести свій енергетичний бізнес з Суркісами. Для братів Суркісів залишать в негласному управлінні "Запоріжжяобленерго", а решта державних обленерго –"Миколаїв-", "Харків-", "Хмельницьк-" та "Черкасиобленерго" – буде управляти Кононенко через підставних осіб.

Саме "Запоріжжяобленерго" було найбільш кричущим прикладом мародерства. З 2 мільярдів державних гривень понад 900 мільйонів було виведено саме з цієї компанії.

Як депутат, я отримую скарги від працівників "Запоріжжяобленерго". Зацитую лише одне звернення: "Я працюю в "Запоріжжяобленерго" 26 років. Часи були різні, але такого як сьогодні, я не пригадую. Починаючи з 2016 року у нас почалися проблеми з зарплатою. Часом затримували, потім наганяли...

Борги накопичувалися, і наразі працівникам "Запоріжжяобленерго" заборгували зарплату майже за 4 місяці. Близько третини працівників майже 6-тисячного колективу вже звільнилися через недотримання колективного договору. Стан людей критичний. Ми проводили і мітинги, і страйки, і зверталися до запорізького губернатора, СБУ, прокуратури, Адміністрації Президента, прем'єр-міністра. Результату немає".

Читайте также: Що спільного у бізнесі Порошенка та Януковича і до чого тут Ахметов

Ця ситуація на "Запоріжжяобленерго" – прямий результат корупційного розподілу потоків на найвищому рівні. Автори тіньових схем уникли покарання, а цап-відбувайло подався в біга.

Але вплив Суркісу обрізали не тільки в енергетиці, але у футболі. Однак, схоже, на Банковій вирішили, що вплив на футбольних вболівальників може бути непоганим політичним ресурсом. Позбувшись Суркісів, нові господарі українського футболу завели ситуацію в іншу крайність. Близький до Президента Порошенка глава Федерації футболу Андрій Павелко роздав посади, як феодальні наділи.

Попри те, що статус ФІФА вимагає від місцевих асоціацій аполітичності та незалежності, українська Федерація футболу нагадує філіал Верховної Ради. За минулий рік місцеві спортивне відомство масово очолили народні депутати. Окрім Павелка, який перебуває на вершині піраміди та сам по собі є головою найвпливовішого бюджетного комітету, в структурі Федерації футболу працює 11 нардепів.

Засідання Федерації футболу в Києві
ЗасіданняФедерації футболу в Києві

Так, Федерацію футболу Донецької області очолив депутат Максим Єфімов, Кримську – Сергій Куніцин, Тернопільську – Тарас Юрик, Київську – Ярослав Москаленко, Черкаську – Владислав Голуб. Всі вони – народні депутати, які обтяжені роботою в законодавчому органі!

Депутат Олександр Герега став віце-президент Федерації футболу, депутати Вадим Івченко та Володимир Бандуров членами виконкому. Також посадами в ієрархії, відповідальними за студентський та жіночий футбол, обросли Іван Крулько та Валерій Лунченко.

Обласні федерації футболу також очолили губернатори Херсонської та Полтавської областей Андрій Гордєєв та Валерій Головко, а заступниками Павелко в Федерації футболу стали антикорупційний прокурор Назар Холодницький та заступник голови Адміністрації Президента Костянтин Єлисеєв.

Читайте также: Заплутаний зв'язок "Укртелекому": для чого Льовочкін з Фірташем об'єдналися проти Ахметова

Зрозуміло, що така політизація футболу є намаганням, з одного боку, побудувати систему лояльності для Павелка та захистити себе від атак, а з іншого – футбольну карту будуть активно розігрувати на виборах, видурюючи в людей їхні голоси. Так, як це було в 1998 році, коли "Динамо" масово агітувало за Суркіса та партію СДПУ. Минуло 20 років, але українська політика так і залишилася на місці.