Про це у своєму блозі на порталі "Українська правда. Київ" пише депутат фракції "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді Сергій Башлаков.

Дільниці у ХХІ столітті оснащені з оргтехніки лише ручними пишучими засобами. Підготовка списків виборців, реєстрація бюлетенів на виборчих дільницях, підрахунок голосів, оформлення протоколів разом створюють поживний ґрунт для фальсифікації результатів,
— вважає депутат.

Крім того, пише депутат, члени виборчкомів змушені трудитися майже добу, при цьому їм ніхто не забезпечує належних умов праці. Під час здавання бюлетенів і протоколів у тервиборчкоми завжди виникають питання до оформлення, що затягує процес.

"Увесь цей час решта членів комісії змушена чекати на дільницях — потрібен кворум для підписання відкоригованої версії протоколу. Навіть найбільш тверезомислячі особи вже морально готові поставити підпис під чим завгодно, щоб завершити страждання. У такій ситуації з'являється чудова можливість для фальсифікацій", — переконаний представник "Самопомочі".

До того ж, після повернення на дільниці там важко знайти спостерігачів. Партії, що не пройшли у фінал, втрачають інтерес до процесу. В цей момент також виникає спокуса сфальсифікувати результати виборів.

Зокрема, із 40 партій-учасників на виборах до Київради пройшли лише п'ять. Сумарна кількість їхніх голосів дорівнювала не більше 65% від загальної. Решта 35% припадали на партії, що не подолали 5%-й бар'єр. Згідно з законом, залишок треба розділити між переможцями. І тут постає спокуса додати відсоток конкретному учаснику за окрему винагороду,
— зазначає депутат.

Можливість фальсифікацій закладена вже в тому, наголошує Башлаков, що у виборчі комісії йдуть відверто за заробітком.

"Дуже часто, окрім незначної офіційної винагороди член дільничної комісії отримує також певну винагороду від політичних партій. Перекупити представників комісій не складає труднощів. Більше 90% членів дільничних виборчих комісій укомплектовані вчителями-пенсіонерами, які засідають там ще з радянських часів", — наголошує він.

Змінити цю систему нескладно, вважає Сергій Башлаков.

Бланки можуть бути в комп'ютері, варто лише задіяти спеціальну програму. Зокрема, можна адаптувати систему "клієнт-банк", куди замість платіжок занести дані з протоколів. Вставити цифри результатів виборів, додати прізвища членів комісії, роздрукувати, підписати, поставити печатку. Після цього в електронному вигляді миттєво відправити на головний сервер. У свою чергу, гарантії для охорони паперових носіїв могли б надати служби інкасації. Мішки з бюлетенями і оригіналами протоколів не потрібно везти в тервиборчкоми, їх можна надійно інкасувати і доставити у сховища.

"Доступ до них має бути регламентований спеціальною процедурою. Вже через 3-4 години після завершення голосування ЦВК матиме у розпорядженні попередні дані про те, як проголосувала країна", — переконаний депутат Київради.