Це найважча зі знайденої колись у штольнях вибухівка, в тротиловому еквіваленті бомба становить 300 кілограмів. Інкерманські штольні розміновують за спеціальною державною програмою. Роботи тривають з 2006 року, на них вже витратили 31 мільйонів гривень. Цьогоріч планують витратити ще 12.
Нестор Шуфрич (міністр з питань надзвичайних ситуацій): “У наступному році ми вже приступимо до нового етапу фінансування, зараз готуються проектні роботи. Попередня вартість першого етапу - близько 50 мільйонів гривень, відповідно, двох наступних буде в 2 рази більше”.
Щодня сапери МНС спускаються на глибину до 30 метрів, щоб власноруч витягнути зі штолень небезпечні предмети. Залишити їх назавжди під землею небезпечно. Нині вони майже в ідеальному стані.
Володимир Догадін (директор ДП “Кримспецсервіс”): “Вони готові до застосування, незважаючи на те, що минуло 70 років. Так, як вони мають герметичну упаковку при своєму виготовленні, внутрішній склад - тротил, не піддався жодним змінам від часу”.
Після вибухів скеля осіла, тому міни, торпеди, бомби та снаряди саперам доводиться спочатку витягувати з-під завалів каміння та ґрунту, а вже потім піднімати на поверхню для знищення.
Олександр Тіхонов (керівник проекту з розмінування штолень): “Щоб витягти один або кілька снарядів, потрібно до 10 тонн ґрунту витягти. Спочатку розбити, тому що там величезні валуни по 8-10 кубів. Ми їх розсвердлюємо, заливаємо спеціальною речовиною, потім відбійним молоток - і витягуємо”.
Впродовж лише минулого року рятувальники витягли з Інкерманських штолень та знешкодили більше 12 тисяч боєприпасів. Скільки їх ще залишилось точно невідомо. За приблизними підрахунками - близько 10 тисяч тонн. Фахівці підрахували, роботи з розмінування Інкерманських штолень будуть тривати ще щонайменше 5-7 років.
2 хв
Сезон розмінування штолень стартував
У Криму бійці МНС Севастополя знешкодили 500 кілограмову авіаційну бомбу . Її витягли з Інкерманських штолень - найбільшого в Україні підземного сховища боєприпасів часів війни.