Без перебільшення, Стена Лі можна назвати геніальним письменником та редактором, інформує 24 Канал. А ще – видатним продюсером, сценаристом, актором, одним із засновників кіновсесвіту Marvel. Чимало регалій, як для однієї людини, еге ж? Проте це заслужено, адже Стен Лі наполегливо працював, щоб втілити свою дитячу мрію та змінювати світ на краще.
До теми Мерилін Монро – найвідоміша акторка Голлівуду, яка виборола свій шанс знятися в культовому кіно
Як доля усміхнулась бідному американцю та дала шанс прославитись – дізнавайтесь у цікавому матеріалі про Стена Лі.
Все почалось із захоплення книгами і злиднів
Усім добре відоме ім'я Стена Лі. Та мало хто знає, що це просто вдалий псевдонім Стенлі Мартіна Лібера. Підписуючи один зі своїх перших коміксів, автор переніс закінчення імені у стрічку нижче, так і "народився" Стен Лі – улюбленець мільйонів.
Стен Лі на прем'єрі "Месників" / Фото Shutterstock
Стен Лі був сином іммігрантів Селії та Джека, які переїхали до США у пошуках кращої долі. Проте отримати це виявилось не так легко: батько працював закрійником суконь, що було не надто прибутково, особливо після періоду "великої депресії". Тому часто сім'я жила у злиднях і ледь зводила кінці з кінцями.
Крім цього, Стен Лі був не єдиною дитиною у сім'ї, він мав брата Ларрі, молодшого за нього на 9 років. Тож більшу частину коштів, якими володіла родина, витрачали на проживання і харчування.
Та попри це, батьки намагались зробити все можливе, щоб сини зберегли й хороші спогади про дитинство. Тому мама домовлялась із фотографами, що жили в околиці, аби ті за мізерну платню влаштовували для дітей різноманітні фотосесії. Письменник згадував, що з самого малку мав десятки фото і на коні, і на вулицях Нью-Йорка, і в своєму помешканні. У ці моменти він був таким ще щасливим, як і його мама.
Також батьки намагались сприяти розвитку хобі своїх нащадків. Зокрема, Стен Лі полюбляв читати, тож разом із мамою брав у бібліотеці все нові і нові книги.
Я обожнював читати. Мабуть, і народився із книжкою. Не пам'ятаю часів, коли я не читав. Я обожнював Шерлока Голмса, Тарзана, братів Гарді, короля Артура, Одіссею з її лицарями – все, що потрапляло в мої руки. Мама казала, що якби поряд не було книжки, я би читав етикетки на пляшках з-під кетчупу,
– з гумором згадував ті часи Стен Лі.
Ще одним захопленням майбутнього письменника було кіно. У підлітковому віці Стен Лі отримав у подарунок від батьків велосипед, про який мріяв тривалий час. І на двоколісному добирався до кінотеатру, долаючи знаменитий міст Вашингтона. Як пригадував Стен Лі, саме тоді він мав передчуття, що доля йому подарує шанс стати великою людиною.
Я виходив з кінотеатру і гнав свій велик до мосту Джорджа Вашингтона, що веде з Мангеттену до Нью-Джерсі. Це було таке тріумфальне відчуття – проїжджати той міст. Тоді я знав, що стану кимось важливим,
– розповідав він.
Перші кроки до слави
Ще у шкільні роки Стен Лі почав працювати. Через злидні він був впевнений, що найбільший успіх – стабільна робота. Відтак йому було неважливо, яка посада, головне – стабільно отримувати заробітну плату.
Тож хлопець займався і написанням некрологів для служби новин, створював пресрелізи за Національною програмою туберкульозного центру, а також доставляв сендвічі в офіси й продавав підписки на газету New York Herald Tribune. А у віці 16 років додав до резюме ще й швейну фабрику, що спеціалізувалась на пошитті штанів.
Це були шанси підзаробити та залишатись на плаву. Та невдовзі власники фабрики зробили йому послугу і звільнили. Тому у 16 років він залишився без будь-якого доходу та в пошуках хоч якихось вакансій.
Читайте також Леонід Каденюк – видатний українець, який не проґавив свого шансу полетіти у космос
І саме в цей момент доля подарувала йому шанс втілити дитячу мрію і перетворити хобі на справу всього життя. Дядько Стена – Роббі Соломон – запропонував йому не престижну посаду у видавництві. За плечима у хлопця була лише школа в Бронксі, тож на більше він і не розраховував.
Так Стен Лі у 1939 році став помічником редакторів у Timely Comics, вичитував тексти, наповнював чорнильниці та й робив усе, що попросять. Його безпосередніми керівниками були знамениті автори коміксів Джо Саймон та Джек Кірбі. У тандемі вони випускали сотні видань на місяць, що розлітались у США, як гарячі пиріжки.
Саме тоді й створили першого месника – Капітана Америка. Нація потребувала такого супергероя, тож у скромній редакції автори ледь встигали випускати нові комікси на цю тему. Тоді вони й запропонували непоказному стажисту написати якусь свою історію про цього персонажа.
Так Стен Лі отримав шанс створити свій перший комікс! Це було визначною подією для юного хлопця. Видання вийшло із назвою "Капітан Америка і помста зради".
Згодом Стен Лі написав чимало коміксів із Капітаном Америка / Фото Shutterstock
Джо Саймон та Джек Кірбі не затримались довго в редакції та звільнились. Видавець зрозумів, що в нього залишився лише Стен Лі. Тому запропонував 17-річному хлопцю виконувати всю роботу, поки в Timely Comics шукають нового редактора.
Ось так я і став редактором. Думаю, вони забули когось найняти на роботу, тож я залишився на цій посаді,
– розповідав Стен Лі.
Насправді це відкрило чимало можливостей, адже він міг створювати комікси на власний розсуд, не виправляти нічого на прохання редактора, а одразу випускати нові публікації у друк. Тому комікси Стена Лі виходили часто, а письменник отримав першу славу в Америці.
Комікси – новий метод говорити простою мовою про складне
Поворотним моментом у житті Стена Лі стала Друга світова війна. Коли США вступили у бойові дії, письменник покинув видавничу справу та вступив до лав добровольців. Тоді він думав, що це шанс бути одним із супергероїв своїх коміксів, тільки у реальному житті, натомість чоловіку запропонували іншу роботу у кінопідрозділі.
Американська армія потребувала навчальних книжок та фільмів, відтак у Квінсі діяв цілий окремий штаб, який цим займався. І Стен Лі став одним із його учасників.
Зважаючи на досвід американця, йому віддали складну роботу – переписати книги про фінанси, щоб скоротити період навчання військових до мінімуму. Економічні терміни та нюанси в нарахуванні заробітної плати були складними, тому Стен Лі їх замінив зрозумілими поясненнями і подав в уже звичному форматі – коміксами. Завдяки цьому вдалось скоротити програму навчання втричі – з 6 місяців до 6 тижнів.
Marvel – особливі комікси, які принесли Стену Лі світову славу
З кожного етапу свого життя Стен Лі виносив якийсь урок. Зокрема, робота в армії США дала йому розуміння, що він займається великою справою та може своєю працею змінювати світ на краще, надихати людей та робити щось особливе.
Саме тоді я збагнув, що комікси можуть мати великий вплив. Через них можна передавати інформацію швидше, зрозуміліше і приємніше, ніж у будь-який інший спосіб, за винятком фільмів,
– сказав Стен Лі.
Тож після закінчення Другої світової письменник влаштувався в Atlas Comics, де почав вивчати тренди у світі й слідувати за ними. Людей цікавили вестерни – Стен Лі готував серію публікацій на цю тему, читачі потребували романтики – у сюжетні лінії додавали ще історії кохання.
Стен Лі / Фото Shutterstock
Це продовжувалось, поки видавець та керівник Мартін Гудман не вирішив кардинально змінити концепцію. Тоді в DC Comics вийшла перша книга "Ліга справедливості Америки", де в центрі подій – команда супергероїв. Така ідея сподобалась читачам, тож Стен Лі отримав завдання – створити особливу історію про групу супергероїв, додати більше особистого досвіду, моментів, які відгукнуться в серцях читачів. Такого шансу автор чекав вже кілька років, адже вже хотів писати комікси, які надихатимуть.
Видавець дав зелене світло на будь-які експерименти, тож Стен Лі узявся до роботи. Він втілив свій давній задум, щоб персонажі були не тільки бійцями, але й людьми з переживаннями, своїми проблемами й невдачами. Так з'явилась перша книга "Фантастична четвірка" і нова назва видавництва – Marvel.
Наші супергерої – це люди, якими були б ми з вами, якби мали суперсили. Це і відрізняє їх від усіх інших сучасних супергероїв,
– розповідав Стен Лі.
Персонажі коміксів стали дуже близькими читачам. Кожен в історіях знаходив щось, що було і в його житті, а в редакцію надходило тисячі листів від прихильників із запитаннями чи просто подякою.
Таким чином "Фантастична четвірка" стала початком захопливого світу супергероїв, що об'єднались у всесвіт Marvel. Комікси підкорили не лише американців, але й увесь світ, та зробили Стена Лі культовим письменником.
Можливо, моя робота не така й безглузда. Можливо, розваги – одна з найважливіших речей. Адже у світі стільки поганого. І якщо ти можеш розважити людей бодай трохи – це вже добре,
– казав тоді Стен Лі.
Всесвіт Marvel отримав і екранізації / Фото Shutterstock
Я намагався писати історії, які сам би хотів прочитати. І часом заради цього доводилось плисти проти течії. Та думаю, наполегливість тут дуже допомогла. Адже якщо ви думаєте, що зможете, ви не повинні здаватись. Ви маєте продовжувати працювати, сподіваючись, що рано чи пізно вашу роботу визнають,
– радив Стен ЛІ