Тема підписання Угоди ділиться на два пункти: чи відпустять Юлію Тимошенко, і що ще вигадає Росія, аби перешкодити Україні.

Пункт 1: Тимошенко

ВВС вирішило просто нагадати своїм читачам, хто така Юлія Тимошенко, — і оновило її профайл на сайті. Окрім знайомої історії про сплеск популярності у 2004-му, розрив з Ющенком і боротьбу за свободу, ВВС розповіло про те, що екс-прем’єрка — один з олігархів, яка нажила статків завдяки бізнесу в енергетичному секторі.

До слова, є натяки на те, що її політика за часів прем'єрства — неуспішна, бо Тимошенко більше хвилювали суперечки з опонентами: «Лихо прийшло раніше, коли Тимошенко та її два головних суперники [Ющенко і Янукович] сперечалися, а економіка України скочувалася в нікуди».

Щопрадва, більше у інопресі
за минулий тиждень про «гріхи» ув’язненої
не згадували — натомість згадували,
що без її звільнення буде складно
почати тіснішу співпрацю з ЄС.


New York Times пише про звільнення Юлії Тимошенко, як про майже доконаний факт. Автор Ендрю Крамер, аналізуючи відкритий лист Тимошенко і пропозицію Кокса-Квасневського, припускає, що засуджену, швидше за все, таки відвезуть на лікування до Німеччини. І це стане формальним звільненням екс-прем’єрки.

Цікавими є два акценти матеріалу.

Перший: Угоду про асоціацію з Євросоюзом названо «першим кроком до тісніших економічних зв'язків та теоретичним членством» у ЄС. Аргумент скептиків (Угода для ЄС не означає нічого, мовляв, Туреччина таку саму підписала ще в 60-х роках) спростовано — її підписання таки є важливим для Євросоюзу. З іншого боку, надмірні оптимісти отримали холодний душ: підписання Угоди — це перший крок, після якого треба зробити ще багато інших, аби країна досягнула євростандартів.

Другий вартий уваги акцент:
New York Times говорить, що європейські політики
діють за аксіомою: «Росія без України — це просто країна,
а Росія з Україною — це імперія».
Це доволі відверте визначення ролі України
у міжнародних стосунках.


Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер зробив аналіз теперішньої ситуації в Україні: «Скрипучий час для Києва у Європі». Описуючи загальний стан в Україні, Пайфер робить невтішний висновок: «Якби парламент мав проголосувати сьогодні, значна кількість парламентарів проголосувала б проти підписання Угоди, вважаючи, що Київ виконав недостатньо завдань, щоб задовольнити умови ЄС».

Хоча одразу ж за цим реченням іде наступне —
де сказано, що думка членів парламенту
негайно зміниться на краще, якщо з в'язниці
вийде Тимошенко.


«На кону надто багато, а в Януковича немає часу, щоб проразуватися», — завершується словами стаття. Перед цим зазначено, що в разі непідписання жодного плану Б немає — і стосунки України та ЄС повернуться до рівня 2-річної давнини.

Про відсутність плану Б говорить і ВВС у статті «Обійми ЄС для України послаблюють тиск Росії». Тут процитовано прес-секретаря Штефана Фюле Пітера Стано, який говорить, що Росії економічна політика ЄС не може заважати.

Fox News у матеріалі «Німеччина знову спонукає Україну звільнити Тимошенко або є ризик втратити угоду про вільну торгівлю» пише про візит міністра закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле до України. Останній вкотре нагадав про справу засудженої прем’єрки.

Пункт 2: Росія

The Telegraph на відміну від інших видань, що роблять акцент на вимогах ЄС, подав позицію Миколи Азарова.

Якщо інтереси однієї людини ставлять на один щабель з інтересами
46 мільйонів громадян великої європейської країни, це означає одне:
політичну безвідповідальність і невміння приймати історичні рішення»,
— цитує Азарова видання.


Про теперішнього прем’єра України згадав і Fox News. Канал не пропустив погрозу Миколи Азарова Росії, мовляв, ми взагалі можемо припинити імпорт російського газу.

В цьому ж матеріалі згадано про обіцянку Путіна знизити для нас ціну на газ в обмін на непідписання Угоди про асоціацію.

ЗМІ не оминуло увагою ще одну обіцянку Путіна — збільшити Україні позики. Мета та сама — відвернути підписання Угоди.

І в контексті тієї ж теми: прем’єр Литви вважає, що санкції Росії щодо імпорту з Балтики — це спроби послабити вплив Литви в регіоні. А на його посилення країна сподівається, оскільки перебирає головування у ЄС і активно підтримує прагнення України підписати Угоду про асоціацію.

Ситуацію з литовським імпортом в Росію стисло описало і ВВС. При цьому згадавши про Україну і підтримку, яку їй надає Литва.

Все, що не про Угоду

Кілька відважних журналістів, які вирішили згадати у матеріалах про Україну, але не згадувати про її політику, цього тижня писали про таке.

Музика і кіно

Один з матеріалів The New York Times присвячений піаністці Валентині Лисиці. Уродженка України, що живе у США, зробила кар’єру завдяки YouTube. Вона постила туди свої відео з виступів. Зараз сумарна кількість переглядів її YouTube-роликів — 62 мільйони. Лисиця стала першопрохідцем серед музикантів, які грають класичну музику.

До неї мало хто виставляв музику на YouTube, канал, де, як гадали, «може бути популярним тільки Бібер». Однак наша музикантка зламала цю традицію — після того, як у неї з’явилося багато фоловерів на відеохостингу, з нею захотіли підписувати контракти відомі лейбли. Її класична музика дає прибуток.

В огляді закордонних фільмів, які претендують на Оскар, згадано, що Україна подала на конкурс стрічку «Параджанов». Однак автори статті ніяк не відмітили фільму, тоді як про китайського та індійського претендентів написані абзаци.

Однак Україна в цьому матеріалі згадана у виразі, який потішить філологів: «Молдова, сендвічем затиснута між Румунією і Україною, вперше подала заявку на Оскара».

Два слова і одне фото про УПА

The Telegraph в фотоогляді за 15 жовтня подав фото з маршу УПА у Києві 14 жовтня.

Під фото пояснено: люди підтримують УПА, армію, що «причетна до серії партизанських конфліктів під час Другої світової, бо боролась проти нацистської Німеччини та СРСР».

Сурогатне материнство і вакцинація

Україна «вигулькнула» в репортажі Daily Mail про американців, які знайшли собі сурогатну матір в Індії. Велика частина репортажу присвячена поясненню, що сурогатне материнство для індійок стало поширеним способом заробити. Тож туди, щоб знайти жінку, яка виносить їхню дитину, їдуть пари з усього світу.

Іншими лідерами напряму є Панама, Таїланд і Україна»,
— написано в репортажі.


Тему медицини в Україні порушило ВВС. Воно зробило сюжет про те, що в Україні батьки частіше, ніж будь-де в Європі відмовляються від вакцинації.

У відео розповідають про кілька смертельних випадків, які ставалися після того, як діти отримували вакцину; взято коментарі у матерів, лікарів та громадських активістів (до речі, приємно, що український педіатр давав інтерв'ю англійською) — і зроблено висновок, що українці надто ризикують.

Мовляв, без вакцинації людина вже в дорослому віці може захворіти, наприклад, дифтерією. А про лікування цієї хвороби у медзакладах встигли забути — настільки вона нині рідкісна.

І про подорожі

Daily Mail також розповіла про 24-річного хлопця, що витратив 5 років життя і 125 тисяч фунтів (близько 1,5 млн грн) на те, щоб відвідати кожну країну планети. Задум вдався, а серед відвіданих країн була і Україна. Щоправда, про нашу країну турист у статті нічого не розповідає.