У Європі стурбовані майбутнім своїх ракетних носіїв
Наразі наступні покоління європейських ракет: велика ракета-носій Ariane 6 і менша Vega-C, будуть задовольняти потреби ЄС у запусках на найближче десятиліття. Ці дві ракети повинні привести до ладу протягом наступних 12-18 місяців.
Цікаво SpaceX провела вогняні випробування прототипу Starship SN11: політ можливий вже цього тижня
Разом з тим у ESA стурбовані, що ракети Ariane 6 і Vega-C не будуть конкурентоспроможними на ринку запусків навіть у найближчому майбутньому. Це важливо: хоча держави-члени Європейського Союзу оплачують розробку ракет, після досягнення експлуатаційного статусу ці носії, як очікується, повинні вийти на самоокупність за рахунок комерційних пусків.
Міністри економіки Франції і Італії прийшли до висновку, що ринок запусків кардинально змінився з 2014 року, коли почалося проєктування ракет Ariane 6 і Vega-C. Згідно з повідомленням газети Le Figaro, міністри вважають, що здатність цих нових ракет конкурувати на ринку комерційних запусків відтоді значно погіршилася.
Основна причина – SpaceX. Завдяки своїй багаторазовій недорогій ракеті Falcon 9 американська компанія змогла знизити ціни за виведення на орбіту великих комерційних супутників – саме для цієї області створювалася Ariane 6. У той час як європейські апарати Ariane колись грали домінуючу роль у запуску геостаціонарних супутників, вони поступилися значною часткою ринку з 2014 року.
Ще ж і надто, за рахунок програми SmallSat Rideshare зі скорочення витрат шляхом запуску відразу цілої маси апаратів для різних замовників за допомогою однієї ракети, SpaceX може відняти хліб і у Vega-C, яка має вантажопідйомність близько 1,5 тонн при виведенні на полярну орбіту.
Разом з тим на ринок збирається вийти і Roket Lab, яка оголосила про створення ракети середнього класу Нейтрон.
Які заходи вживають європейські лідери
Міністри Франції та Італії закликають Європу дати гідну технологічну і промислову відповідь на успіхи SpaceX. Наразі не зовсім зрозуміло, як саме це виглядатиме і як швидко ЄС зможе вжити відповідних заходів. Більш того, будь-яка ініціатива буде ускладнена політикою. Програма Ariane виникла у Франції, а програма Vega – в Італії. Німеччина, у якої не було власних ракет, має кілька компаній, що спеціалізуються на малих пусках включаючи Rocket Factory Augsburg.