Автоматична міжпланетна станція Китайського національного космічного управління (CNSA) сіла на Місяць 1 грудня 2020 року. 3 грудня апарат завершив забір зразків реголіту та повернувся на навколомісячну (селеноцентричну) орбіту. А вже 16 грудня 2021 року капсула зі зразками успішно приземлилася на території Китаю. З того часу реголіт ретельно вивчався, що дозволило зробити цікаве відкриття.
Читайте на сайті 8 фактів про Місяць, які вас здивують: чого ви не знали про супутник Землі
Церемонія діставання капсули з місячним реголітом / Фото Lunar and Planetery Data Release System
Місяць та вулканізм
Невдовзі після отримання реголіту китайськими науковцями, з'явилася інформація, що ці зразки мають вулканічне походження.
Раніше реголіт з Місяця потрапляв на Землю завдяки американській пілотованій програмі "Аполлон" та радянським автоматичним міжпланетним станціям "Луна". І радянські, і американські зразки показали, що вулканізм на Місяці припинився близько 2,8 мільярда років тому.
Та китайські вулканічні зразки показали зовсім іншу "картину" – їхній вік становив 2,03 мільярда років. Це свідчить, що в окремих регіонах Місяця вулканічні процеси тривали значно довше, ніж вважалося раніше. Відкриття може вплинути на наше розуміння еволюції супутника.
Читайте на сайті Місця для колоній на Місяці доручать обрати штучному інтелекту
Вивчайте Місяць
- Тепер Китай планує доставити реголіт зі зворотної сторони супутника.
- Водночас з цим науковці дізналися, чому вода "кочує" поверхнею Місяця.
- Інша група вчених розробила нову теорію утворення нашого супутника.
- А ентузіаст Джеймс Мідор провів власні розрахунки та дізнався, що місячний модуль "Аполлон-11" досі обертається навколо Місяця.
- Також цікаво дізнатися, що буде із Землею, якщо зруйнувати наш єдиний природний супутник.