Чорна діра Стрілець A* (Sagittarius A*, Sgr A*) розташована у центрі Молочного Шляху та має масу, що становить близько 4,3 мільйона мас Сонця. Науковці "люблять" цей компактний об'єкт, адже Стрілець А* дозволяє гарно себе розглянути. Ми можемо побачити, як декілька зірок обертаються навколо надмасивної чорної діри (НМЧД), можемо розглянути інші деталі та можемо з безпечної відстані вивчати загадки об'єкта.
Цікаво Samsung підтримає клієнтів із порушеннями слуху: яку ініціативу запускає компанія
Чорна діра у центрі Галактики: дивіться відео
Хаотичність та непередбачуваність
Наукова група дослідила чорну діру в центрі Галактики, проаналізувавши дані за 15 років спостережень за Стрільцем А*. Об'єкт є потужним джерелом гамма-, радіо- та рентгенівського випромінювання. Тому спостереження у цих діапазонах ведуться постійно.
Виявилося, що НМЧД спалахує мало не щодня, випромінюючи у ці моменти ще потужніше, ніж зазвичай. Вчені вирішили дізнатися причини таких спалахів. Виявилося, що найбільша інтенсивність чорної діри спостерігалася у 2006 – 2008 роках. Але у наступні чотири роки відбувся різкий спад активності. Після 2012 року частота спалахів знову зростає.
Не дивлячись на те, що наукова команда отримала дані за 15 років спостережень, якусь закономірність в активності виявити поки не вдалося. Це більше схоже на те, що спалахи відбуваються досить хаотично та непередбачувано. Ймовірною причиною зростання активності є моменти, коли поряд з компактним об'єктом проходить зірка чи газова хмара – тоді матеріал цих об'єктів буквально падає на чорну діру, спричиняючи спалахи у різних діапазонах. Проте цю гіпотезу поки не вдалося підтвердити.