Космічний телескоп Габбл запустили в 1990 році. Він працює вже більше трьох десятиліть. До ювілею телескопа НАСА показало 50 найбільш вражаючих знімків, зроблених апаратом.

Цікаво Китай доставив на Землю ґрунт з Місяця: фото, відео

Що відомо

Зображення з каталогу
Одне з зображень каталогу Колдуелла / Фото НАСА

Каталог Колдуелла, складений астрономом-любителем і письменником сером Патріком Альфредом Колдуелл-Муром, вперше опублікували в 1995 році в журналі Sky & Telescope. Він став доповненням до каталогу Мессьє, який складається зі 110 об'єктів, зібраних французьким астрономом Шарлем Мессьє в XVIII столітті.

Туманність
Одне з зображень каталогу Колдуелла / Фото НАСА

Цікаво те, що Мессьє був мисливцем за кометами, і його каталог – це список об'єктів, які його дратували. Вони не є кометами, і тому їх, начебто, можна було спокійно ігнорувати при спостереженнях. Проте його каталог виявився дуже корисним для астрономів-любителів, оскільки включає туманності, зоряні скупчення та сусідні галактики, які можна досить легко роздивитись.

Хоча космічний телескоп Габбл не робив знімків всіх об'єктів в каталозі Колдуелла, станом на серпень 2020 року він спостерігав 98 із них. Оброблені зображення для 87 об'єктів Колдуелла включені в опубліковану підбірку.

Деякі з зображень Габбла являють собою крупні плани особливо цікавої області якогось великого об'єкта, а не захоплення його цілком, оскільки, маючи високу роздільну здатність, телескоп водночас може охоплювати невеликі частини неба одночасно.

Зображення Колдуелла 33 і 34
Туманність Вуаль демонструє високу роздільну здатність Габбла, але невелике поле зору. Велике зображення було зроблено наземним телескопом, тоді як три вставки – це крупні плани Габбла / Фото НАСА

Деякі зображення об'єктів Колдуелла мають незвичайну сходову форму, де край зображення здається відрізаним або відсутнім. Ці знімки зроблені за допомогою спеціальної камери WFPC2, що діяла з 1994 по 2009 рік.