Офіційна передача відбулася під час візиту до США Президента України Володимира Зеленського. Президент Зеленський взяв участь у церемонії з нагоди повернення цих цінних артефактів і висловив вдячність за зусилля, докладені для їхнього повернення.
Читайте на сайті Шукач скарбів знайшов у Норвегії величезну колекцію старовинних коштовностей
Передача культурних цінностей була офіційно оформлена церемонією підписання сертифіката, в якій взяли участь Президент Зеленський, Міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас та Посол України в США Оксана Маркарова. Ця церемонія символізувала прихильність обох країн до збереження культурної спадщини та забезпечення повернення викрадених скарбів їхнім законним власникам.
Президент Зеленський наголосив на важливості цих репатріацій, заявивши:
Щоразу, коли щось повертається в Україну, щось вкрадене росіянами, це означає повернення життя і справедливості, що дуже важливо.
Що повернули Україні
Артефакти, про які йдеться, були вилучені правоохоронними органами США в червні 2022 року. Серед них були:
- три залізні сокири 17-го століття,
- три кирки 17-го століття,
- два скіфські залізні мечі акінаки 6-го століття до н.е.,
- один залізний наконечник списа, що датується приблизно 500-1200 роками до н.е.
Ці предмети були незаконно ввезені до США з Росії і згодом конфісковані для повернення в Україну.
Доля "Скіфського золота"
Окремою, але пов'язаною подією стало те, що Верховний суд Нідерландів підтримав попереднє рішення Апеляційного суду Амстердама, постановивши, що колекція артефактів, відомих як "скіфське золото", має бути повернута в Україну.
Колекція, що складається з 565 музейних предметів з різних українських установ, експонувалася в Музеї Алларда Пірсона в Нідерландах в рамках виставки "Крим. Золотий острів у Чорному морі" у 2014 році.
Після окупації Криму Росією нідерландська влада відмовилася повернути експонати кримським музеям, посилаючись на те, що вони були отримані від України. Тим часом Міністерство культури Росії наполягало на передачі "скіфського золота" у власність Росії.
Однак у зв'язку із закінченням у червні 2014 року терміну дії договору, який дозволяв Музею Алларда Пірсона тимчасово зберігати колекцію, ці культурні цінності були визнані незаконно вивезеними з України, що зумовило необхідність їхнього повернення.
Дивіться також На сході Іспанії виявлено палеолітичне святилище з наскальними малюнками
Президент Зеленський підтвердив свою прихильність поверненню "скіфського золота" до Криму, але за умови, що це станеться після того, як у регіоні буде відновлено український прапор.