За словами експертів, НБУ вже підготував відповідний законопроект, яким передбачається передача певних функцій регулятора, зокрема введення тимчасової адміністрації, санацію та ліквідацію проблемних банків, саме Фонду гарантування вкладів. Адже фінансова криза довела, що збільшення суми виплат не вирішує проблему довіри вкладників до банківської системи.

”22 країни світу збільшили суму покриття суттєво в рази, а може в десятки разів. Україна збільшила суму покриття в 3 рази, це говорить про те, що всі країни очікували, що збільшення суми покриття і ефективне застосування нададуть ефект стабілізації нажаль цього не відбулося”, - каже старший фінансовий спеціаліст Світового Банку в Україні Анжела Пригожина.

У Нацбанку зауважують - відповідний законопроект перебуває на розгляді в адміністрації президента і вже найближчим часом його зареєструють у Верховній Раді. Наразі сума, яка має фонд гарантування вкладів, не забезпечує в повній мірі можливі витрати у разі ліквідації тих проблемних банків, які є сьогодні в Україні. Проте, у разі форс-мажорних обставин, зауважують банкіри, Фонд гарантування вкладів має вихід. Адже позичити потрібну суму можна в НБУ.

”За діючими законами фонд може взяти кредит, чи рефінансування у НБУ для виплати вкладів у тих банків, які є проблемними”, - каже президент АУБ Олександр Сугоняко.

Втім, у профільному парламентському комітеті пропонують інший варіант. Наприклад, Нацбанк може скеровувати у Фонд гарантування вкладів свої доходи. Наразі депутати готують відповідні зміни до законодавства.

”За рахунок частини відрахувань тих доходів, які НБУ спрямовує до держбюджету від своєї діяльності, а це 10 млрд. грн. цього року. Я думаю, що ці суми не завадили фонду гарантування вкладів”, - каже перший заступник голови профільного комітету ВР Станіслав Аржевітін.

Зауважимо, з початку кризи НБУ ввів тимчасові адміністрації у 26 проблемних банках, на які припадало понад 70 млрд. грн. активів, або 10% від всієї банківської системи. Обсяг депозитів населення у цих установах складав 44 млрд. грн., або понад 20% усіх заощаджень громадян. 14 з проблемних банків так врятувати не вдалося, відтак, вони перебувають у стані ліквідації. Водночас, 7 банків пройшли процес санації силами приватних інвесторів, ще 3 держава націоналізувала. Наразі тимчасові адміністрації ще продовжують працювати у кількох фінустановах, зокрема і в системному банку “Надра”.