Ближче до вечора нерви здали, і справу вирішили простим, але дієвим способом. В результаті - 4 карети "швидкої" перед Верховною Радою і 5 БЮТівців на лікарняних ліжках з різними травмами: від синців та забоїв до струсу мозку. Найгірше Юрію Гнаткевичу - через високий тиск він у важкому стані. Вечірня парламентська бійка стала топ-новиною на всіх українських каналах. Попри яскраві відео-докази, регіонали намагаються виправдатись.
"Ми нікого не били. Нажаль відбулася бійка. А в бійці винні обидві сторони", - каже народний депутат, Партія регіонів Владислав Забарський.
"Ніхто нікого вбивати не збирався. Якщо уважно подивитися, стілець подавали вниз. Я не знаю в кого він влетів", - каже народний депутат, Партія регіонів Олексій Журавко.
"Це методи абсолютно не парламентські, мені соромно за наш парламент, але повірте, ми це не провокували. Ситуацію завжди провокують вони. По поводу Гнаткевича, я вам хочу чесно сказати: я прошу Бога, щоб мені дав взагалі дожити до такого віку поважного 74 роки, чому тобі дідусю не сидіти вдома, внуків не глядіти, навіть якщо блокування – розблокування", - каже народний депутат, Партія регіонів Петро Цюрко.
Втім, якщо Президент Віктор Янукович хоч і не обіцяв покарати винних у бійці, то принаймні публічно засудив силові методи роботи, натомість прем’єр Азаров, схоже, вважає, що мета виправдовує засоби.
"Я категорично проти того, щоб в парламенті будь коли застосовувалась фізична сила", - каже Президент України Віктор Янукович.
"Парламент повинен працювати. Тим більше, що на порядку денному парламенту стоїть доленосний для країни закон про бюджет, без якого країна жити не може. І тому дії опозиції, яка принесла ланцюги, металеві прути - цинічні, безпрецедентні по своєму масштабу, і вони повинні знати, що парламент повинен працювати", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Втім, опозиція, яка одразу ж зняла побої, з такими методами роботи миритись не збирається. Володимир Бондаренко, якому пошкодили руку, каже: регіонали добре готувались до нападу, адже усі прийшли в темних светрах, а не в костюмах як зазвичай. А серед активних учасників бійки були не лише депутати. Відзначились у бою, за словами Бондаренка, глава "Укрспецекспорту" Дмитро Саламатін та міністр охорони навколишнього середовища Микола Злочевський.
"Це не бійка була, як дехто пише, це був напад, свідомий напад в нічний час, коли вже парламент не працював. Люди які, прийшли до парламенту, частина з них які йшли в перших колонах, вони ніколи не виступали в цьому парламенті, вони не подали жодного законопроекту, вони свою практику роботи з бітами на донецьких ринках перенесли в парламент України", - каже народний депутат, фракція БЮТ Володимир Бондаренко.
Натомість регіонали і спікер парламенту звинуватили опозицію в тому, що вони принесли до сесійної зали металеві прути та ланцюги.
"Скажіть, яке це має відношення до депутатської діяльності? Що це таке? - каже голова Верховної Ради Володимир Литвин.
Жодних залізних прутів у руках БЮТ ніхто чомусь не бачив. Бютівці обурюються: з них зробили винних.
"Може це Журавко щось там собі поприносив. Я не в курсі. Я знаю, що у нас була вода, що у нас була їжа, і у нас були засоби для закриття дверей. Це чітко я знаю. Тому що у нас не було ні газових балончиків, ні ножів, які вони приносили з собою", - каже народний депутат, БЮТ Ольга Боднар.
В Генпрокуратурі не знають, хто саме і яким чином відповідатиме за бійку, адже перевірку тільки почали. Зокрема, правоохоронці опрацьовують відеоматеріали, надані вітчизняними телеканалами.
"Перевірка триває. Більш детально будемо всі обставини цієї справи. І про її результати вже будемо бачити хто був безпосередньо там присутній, тому що багато було людей. Для перевірки є 10 днів. Після того буде прийнято законно обґрунтоване рішення", - каже прокурор Печерського району м. Києва Віталій Харченко.
Опозиція обіцяє: до сесійної зали не зайде доти, поки не будуть порушені кримінальні справи проти усіх, зафіксованих на відео активістів бійки. Експерти ж намагаються прорахувати, яких іміджевих втрат зазнають регіонали після цих подій.
"Виборці Януковича налаштовані на те, щоб наводити порядок. Оце вони так розуміють наведення порядку. І це тільки буде додавати", - каже директор Центру політичних досліджень Михайло Погребінський.
Погребінський переконаний, що частина суспільства, яка ставилась до Партії регіонів негативно чи принаймні насторожено, тепер остаточно зрозуміє, що для цієї політичної сили жодних перепон не існує.