Медаль та диплом поклали на пусте крісло - винуватець події Лю Сяобо не зміг бути присутнім на церемонії. Він відбуває 11-річний термін ув’язнення за звинуваченням у підривній діяльності проти китайського уряду. Не змогли приїхати також ні його рідні та близькі, ні адвокат.

Піднебесна та майже два десятки держав просто проігнорували церемонію - мовляв, як можна вручати престижну нагороду злочинцю? Пекін навіть запровадив власну премію миру - Конфуціанську. Незважаючи на спротив Китаю, формальна церемонія вручення все ж відбулася.

“Суть цієї відзнаки - “ми ніколи не хотіли нікого образити”. Головна мета нагороди - відзначити за захист прав людини, демократії та миру. Ми прагнемо нагадати світу, що ті права, якими ми всі сьогодні насолоджуємося, здобувалися людьми, які ризикували задля цього власними життями. Вони робили це заради людства, тому Лю Сяобо заслуговує на нашу повну підтримку сьогодні”, - сказав голова норвезького Нобелівського комітету Турбйорн Ягланд.

“Лишень подивіться на цю церемонію - вона найкраща за всю історію нагороди. Особливо зворушує це пусте місце - це потужний сигнал усім нам”, - вважає представник дружини Лю Сяобо Янг Цзянлі.

На церемонії ЄС та США закликали китайську владу негайно звільнити правозахисника. Втім, заклики залишилися без відповіді - Пекін зарікся відпускати лауреата премії миру.

А тим часом у Стокгольмі вручили нагороди у галузі медицини, хімії, фізики, літератури та економіки. Остання, до слова, не потрапила до заповіту Альфреда Нобеля, проте згодом її запровадив Банк Швеції. Втім, не всі лауреати змогли приїхати на врочисту церемонію.

Британський дослідник та розробник технології штучного запліднення Роберт Едвардс не зміг прибути до Стокгольму через поганий стан здоров’я. Замість нього премію отримала його дружина. У галузі хімії нагороду отримали американець Річард Хек та японці Аїті Негісі та Акіра Судзукі. Вихідці з колишнього Радянського Союзу Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов здобули премію з фізики "за експерименти з двовимірним матеріалом графеном".

Кращим літератором став перуанець Ма́ріо Ва́рґас Льо́са. У своїх творах майстер зміг "гостро зобразити людський опір, бунт і поразки".У царині економіки приз дістався одразу трьом науковцям: американцям Пітеру Даймонду, Дейлу Мортенсену і британцю Крістоферу Піссарідесу. Новітніми методами вчені "дослідили ринки з моделями пошуку".

Зазначимо, Нобелівські премії традиційно вручаються 10 грудня - в день смерті Альфреда Нобеля, видатного винахідника. З рук короля Швеції Карла XVI Густава лауреати отримали Нобелівський диплом, медаль та документ, який підтверджує присвоєння переможцям грошової суми. Як і раніше, вона складає 10 мільйонів шведських крон - приблизно 1 мільйон євро. Завершився вечір грандіозним банкетом у Блакитному залі Стокгольмської ратуші.