Землетрус спричинив цунамі - на прибережні міста ринули хвилі, які подекуди сягали висоти 10-ти метрів. Відеохроніка нагадувала справжній біблійний потоп - вулицями міст линули потоки води, які несли з собою машини, кораблі та подекуди навіть будинки.

Кількість жертв стихії наразі порахувати не може ніхто. Проте достеменно відомо, що це тисячі осіб. Багато японців зникли безвісти під час підземних поштовхів та цунамі, про їхню долю відомостей немає.

Після землетрусу та цунамі на постраждалих територіях виникли численні пожежі. Найгірша ситуація склалася на атомних електростанціях. На двох АЕС запровадили режим надзвичайного стану.

Також повідомлялося про вибух на електростанції "Фукусіма-1", в результаті якого поранення отримали кілька працівників. Вибух частково зруйнував стіну та дах першого енергоблоку. Втім, японська влада стверджує, що сам реактор не постраждав, проте різко збільшився радіаційний фон. Мешканців прилеглих територій терміново евакуювали.

Одразу після підземних поштовхів влада країни звернулася по допомогу до міжнародної спільноти. Своє бажання допомогти японцям ухвалили десятки країн світу, серед яких і Україна.

“Хочу висловити від імені французької нації солідарність з японським народом. Франція готова надати будь-яку допомогу владі Японії”, - заявив Президент Франції Ніколя Саркозі.

“Найперше, ми висловлюємо співчуття японському народу. Ми отримали жахливе нагадування про силу природи. Я вже попросив свій уряд визначитися, чим ми можемо допомогти”, - сказав прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон.

Не наражати своїх громадян на небезпеку вирішила і Росія. З Курильських островів евакуювали 11 тисяч осіб. Про ворожнечу з приводу спірних території погодився тимчасово забути Кремль - Президент Росії Дмитро Медведєв пообіцяв надати постраждалій Японії усю необхідну допомогу.

“Звичайно, ми готові надати всю необхідну допомогу нашим сусідам для ліквідації наслідків землетрусу. На Курилах ми оголосили надзвичайний стан. Перед обличчям небезпеки ми повинні виступити спільними зусиллями”, - заявив Президент Росії Дмитро Медведєв.

Про збитки від землетрусу наразі не йдеться, але вони, без сумніву, становлять мільярди доларів. Експерти стверджують, що стихійне лихо відкине економіку Японії на роки назад.

“Проблема в тому, що землетрус стався не на землі, а поблизу узбережжя, і ефекти від нього будуть надзвичайно сильними. Це саме стосується і суми збитків. Ми очікуємо, що економічний розвиток Японії знизиться, і для того, щоб відновитися після землетрусу, країні знадобиться багато часу”, - вважає фінансовий аналітик Ангус Кемпбелл.

Як виявилося, це ще не кінець. У суботу постраждалими островами прокотилася серія з кількох десятків землетрусів. Сила підземних поштовхів становила від 5 до майже 7 балів за шкалою Ріхтера. Тим часом науковці прогнозують, що Японію труситиме ще щонайменше місяць. Сейсмологи також повідомили, що внаслідок землетрусу вісь землі змістилася на 10 сантиметрів.

До слова, руйнівні землетруси в Японії є доволі частим явищем. Лише у ХХ столітті жертвами сейсмоактивності стали сотні тисяч осіб. Приміром, лише у 1923 році під час так званого "Великого землетрусу" загинули близько 143 тисяч осіб, а підземні поштовхи практично повністю зруйнували Токіо та Йокогаму.