В Україні теж констатують: значне зниження температури було досить неочікуваним, попри початок календарної зими.

“Дуже несподівано. Було дуже жарке літо і раптом відразу миттєво з +10 зразу -13. Будемо тепліше одягатися, більше нічого не можна зробити”, - каже киянка Ніна Миколаївна.

Сніг з поривчастим вітром перешкоджає сполученню у небі - аеропорт "Бориспіль" скасовує рейси, чи приймає їх із запізненням. Не пощастило і автомобілістам - через неготовність комунальників усі без вийнятку міста України зупинилися у тривалих заторах. На заході країни за добу вже зафіксували місячну норму опадів. На півдні, через примхи погоди, знеструмлено майже півтори сотні населених пунктів - без світла лишилися тисячі мешканців, а саморобне опалення призводить до пожеж.

”Пошкодження головним чином спричинені обривами проводів, які під час підвищення вітрового навантаження в результаті сильного тяжіння не витримують ваги ожеледі і обриваються”, - каже технічний директор Херсонобленерго Володимир Гетманов.

”Включати саморобне електронагрівальні прилади, дуже багато причин по цьому, почнеться ріст пожеж, розігрів - ріст пожеж, паління в ліжку”, - каже заступник директора Держдепартаменту пожежної безпеки МНС України Михайло Байтала.

Жителі України виявилися не готовими до раптових морозів. За повідомленнями прес-служби МНС, лише за перший тиждень похолодання зафіксовано 5 летальних випадків від обмороження. Додалося роботи й лікарям - різка зміна температури, розповідають, спровокувала збільшення кількості пацієнтів з респіраторними захворюваннями, заповнені також неврологічні відділення клінік.

“Збільшилась кількість людей з захворюваннями судинної системи, з гострими порушеннями мозкового кровообігу, дуже багато хворих з скаргами на головні болі, нестабільність динаміки, як підвищення так і зниження тиску”, - каже лікар-невропатолог Республіканської лікарні Світлана Шейн.


У Гідромедцентрі заспокоюють - вже скоро холод зміниться відлигою. Сама ж зима 2010-2011 такою лютою, як минулоріч не буде, втім, матиме різкі та відчутні коливання температури у 10-15 градусів. Така ситуація, - кажуть синоптики, поступово стає нормою, мовляв, причиною є глобальне потепління. Саме через нього звичні для різних регіонів температурні режими змінюються: літо стає нестерпно гарячим, а зима - дуже холодною.

“Ось такі явища, як різке похолодання, яке ми бачимо в ці дні – вони, як правило, короткочасні. Але це є не що інше, як наслідки глобального потепління. Насправді, це не вигадка якась. Це проявилося з 11 року минулого століття по всіх регіонах, по всій земній кулі”, - каже заввідділом НДІ метеорологічних досліджень Вазіра Мартазінова.

Підтверджують тезу синоптиків екологи. Морози, повені, зсуви грунтів, посуха - наслідки змін клімату на планеті. Аби змінити ситуацію, кажуть вони, варто брати приклад з розвинених країн світу і використовувати енергозберігаючі технології. Або просто замість автомобіля частіше сідати на велосипед.

”В Україні ще не дуже розуміють, що клімат змінюється і це так само стосується України. Українці думають, що клімат змінюється для білих ведмедів, чи для африканців, у яких немає води, а України це не стосується. Хоча, якщо подивитися на кількість стихійних явищ, які є в Україні, то можна сказати, що це так само торкається кожного з нас”, - каже активістка Міжнародного кліматичного руху "350.org". Любов Яремічева.

”В європейських країнах це частина державної політики, в менш розвинених країнах - це, переважно, громадські організації і міжнародні організації. В Україна зараз, я можу і з задоволенням сказати, що навіть на рівні держави починаються такі певні невеличкі кроки, але, нажаль, цього недостатньо”, - каже координатор проектів WWF в Україні Андрій Білокінь.

Найближчими днями українцям ще дошкулятимуть заметілі, дощі та ожеледиця. Міцні морози прогнозують у Гідрометцентрі на Новий рік. Найхолоднішим зимовим місяцем для Європи, кажуть синоптики, стане лютий. Весна ж 2011 року буде досить пізньою.