"Це зниження буде тривати достатньо довго - і навіть перейде на першу декаду липня місяця", - каже керівник Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда.
Негода знеструмила близько двох сотень населених пунктів. Сильно постраждали Вінницька, Хмельницька, Миколаївська та Кіровоградська області. У столиці вода теж наробила шкоди: злива затопила експозиційну залу Національного музею "Меморіал пам’яті жертв Голодомору в Україні".
"Дощ на вулиці, і дощ у нас в приміщенні. Ми змушені були рятувати наші експонати, наші прожектори, ну і цілий день, тобто, з 9 ранку до вже полудня ми працюємо в нон-стоп режимі прибиральниками - виливаємо, збираємо воду і виливаємо, тобто, ми вже на оцей момент десь зібрали близько 100 відер води", - каже заступник директора з науково-експозиційної роботи Олеся Онишко.
Музей зачинили - коштів на реставрацію немає. А повертати до життя доведеться чимало автентичних матеріалів, частина з них вже поржавіли. Наразі наслідки підтоплення ліквідовують самі працівники.
Та найбільше цього тижня натерпілись у Черкасах та регіоні. За кілька днів у місті випала майже двомісячна норма опадів. У калюжах тонули легковики, автобуси та вантажівки. Одні не могли дістатись роботи, іншим доводилось рятувати власне помешкання.
Однак чиновники, хоч і обіцяли, надзвичайної ситуації не оголосили. Кажуть, що для цього води замало.
"Згідно нормативної бази, щоб ввести надзвичайний стан треба, щоб за 12 годин випало не менше 50 мм опадів", - каже заступник міського голови Черкас Олексій Леонов.
Кременчук та Луганськ також перетворилися на суцільні річки. А от кому добре від дощів, так це зерновим культурам, принаймні так кажуть у профільному міністерстві. Попри сильні опади, Україна отримає багатий урожай, щоправда, у тому разі, якщо дощі вчасно припиняться.
"Дощі, які пройшли, в цілому позитивно вплинуть на майбутній урожай, особливо на урожайність пізніх культур, зокрема, й зернової кукурудзи, урожай сої та соняшнику", - каже заступник міністра аграрної політики і продовольства Микола Безуглий.
Втім, експерти Гідрометцентру прогнозують погіршення врожаю озимої і ярої пшениці на 10-20%. Це стосується Півдня та Центру країни, адже саме там за 5 днів випала двомісячна норма опадів, а це може пошкодити зернові. Між тим, МНСники намагаються контролювати ситуацію негоди - ледь рук вистачає.
"Основні наслідки - це звичайно порушення електропостачання, але в наслідок сильних поривів вітру були пошкоджені дахи окремих житлових будинків, об’єктів соціально-побутової сфери. Але на це час роботи практично всюди закінчено", - каже заступник директора департаменту управління рятувальними силами МНС України Микола Чечоткін.
В свою чергу лікарі попереджають про збільшення захворювань. Причина: українці виходять на вулицю легко вдягнені, в офісах працюють кондиціонери та скрізь протяги. До того ж перепади температури та підвищена вологість спричиняють загострення хронічних хвороб. В першу чергу страждають люди із судинними захворюваннями.
"Коли збільшується вологість у дощову погоду, то бронхо-легеневі захворювання також можуть загострюватись. Тому у людей може з’являтись та посилюватись кашель, може з’являтися задишка, як симптом існуючої хвороби", - каже лікар клініки "Борис" Марина Крапивнер.
"Циклон, що вже тиждень хазяйнує тільки на території нашої країни - синоптики вже жартома охрестили "українським". Кажуть, він настільки облюбував Україну, що протримається тут іще мінімум кілька днів. Спеціалісти очікують небувалих злив. В окремих регіонах на один квадратний метр може випасти до півсотні відер води", - каже журналіст Марія Бірюкова.
Найближчими часом калюжі в Україні не висохнуть.
"Особливо це стосується Західних, Центральних та Північних областей. Але це не означає, що такі дощі випадатимуть у кожному населеному пункті, такі дощі випадатимуть в окремих районах, тобто місцями, але все одно це дуже багато", - каже синоптик українського Гідрометцентру Зоя Олійник.
Що стосується температури, то повітря прогріється до 19 градусів, тепліше - до 27 - як завжди буде на сході та півдні. Втім, справжнє літо повернеться вже незабаром. З другої декади липня прийде спека.
"Підвищення температури, при чому в окремі дні до дуже високих значень до 30, 35 градусів. І зменшення опадів. Таким чином будемо сподіватись, що саме в другій половині липня, коли розпочнеться масове збирання - для жнив", - каже керівник Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда.
Потепління очікується на всій території України, єдиний мінус - мінімальна кількість опадів. Отже українці отримають черговий привід нарікати на погоду.