Порошенко пропонує ліквідувати держадміністрації в районах та областях

У своєму проекті змін до Конституції президент демонструє, що не забув про обіцяну децентралізацію влади. Відтак запропоновано ліквідувати місцеві держадміністрації. Їхні функції хочуть передати виконкомам, які формуються місцевими радами. Водночас передбачається поява представників президента на місцях, які контролюватимуть дії місцевих рад.

Виконкомам будуть делеговані повноваження державної влади. Гроші на це будуть з держбюджету. На місцях залишиться значна частина податків, зібраних на території органу самоврядування, — сказав Президент України Петро Порошенко.

Колишній міністр юстиції Микола Оніщук каже – щоб місцева влада отримала більші повноваження не лише на папері, слід змінити й перерозподіл бюджетних потоків. Відповідні закони слід ухвалити ще до зміни Конституції.

Зволікати тут не варто, тобто моя рекомендація полягала б у тому, що все, що пов'язано з посиленням місцевого самоврядування, децентралізацію влади, що можна зробити вже тепер, не чекаючи остаточного схвалення змін до Конституції, — пояснює Оніщук.

"Зміни до Конституції хочуть провести через парламент блискавично, всього за кілька днів", — вважає народний депутат Олександр Доній.

За його словами, у депутатів майже немає часу, щоб виробити свої пропозиції. При цьому, деякі моменти конституційної реформи неоднозначні.

На фоні розмов про децентралізацію і демократію пропонуються деякі зміни, які навіть не снились диктатору Януковичу. Так президент буде призначати голову Нацбанку і так далі, АМКУ і голів комітетів, — говорить Доній.

У проекті – зміна кадрових повноважень ВР та президента

Крім того, у проекті змін до Основного Закону пропонується створення Державного бюро розслідування, голову якого зможе звільняти президент без дозволу парламенту. Втім, частина експертів і політиків переконана, що зміни до Конституції не на часі.

Це абсолютно неприпустимо, коли йде війна і тисячі жертви, займатись інтелектуальною творчістю – це неприпустимо, те, що робить президент – це неприпустимо. Це вимога Путіна, давним-давно прозвучало, що Україні потрібна децентралізація-федералізація, російська мова. Якщо зараз займатись конституційною творчістю, то це йти на вимогу Путіна, – вважає екс-міністр юстиції України Сергій Головатий.

У Венеціанській комісії готові вже найближчим часом розглянути варіант президентських змін до Основного Закону України і надати попередні висновки.