Чимало забудовників, зокрема в Україні, нехтують складними проектами, які потребують значних фінансових і часових витрат, бо гроші хочеться "відбити" тут і зараз. Так з’являються величезні неоковирні металопластикові коробки, які викликають відразу своєю примітивністю та ідейною дешевизною. І цей архітектурний непотріб нещадно проковтує простір, де могла б візуалізуватись естетика.

Читайте також: Здивуйте мене божевіллям, або найнезвичніші архітектурні рішення митців

Є й інший тип забудовників – більш хитрий, який розраховує на довготривалу взаємодію з потенційними покупцями/покупчинями. У цьому випадку торговельні центри постають вже не просто як майданчики для здійснення непотрібних покупок, а як місце зустрічей та арт-об’єкт у місті, куди будуть бігти туристи/туристки, аби подивитись, як фантазія архітектор_ки Х розлилась на перехресті 5-ї Авеню і 72-ї вулиці.

Попри кінцеву меркантильну мету, деякі торговельні центри можуть бути не найгіршим прикладом сучасних архітектурних тенденцій, збурити фантазію та спровокувати на асоціації. Крім того, вони поєднують у собі сучасні технологічні рішення з претензією на екостандарти та енергоефективність та є надзвичайно складними інженерними спорудами в плані реалізації.

Chadstone, Мельбрун (Австралія)

Торговельний центр звели ще у 1960 році. З того часу його неодноразово реконструювали. Останнє велике перевтілення Chadstone відбулось у 2012 році. 212 тисяч квадратних метрів площі покрили 500-тонною конструкцією зі скла. Комусь вона нагадує хустку, що накинули на ТЦ, комусь – скляну ковдру, комусь – розлиту воду.

Chadstone є прикладом "зелених будівель". Австралійська рада Green Building Council присудила торговельному центру 5-зірковий сертифікат екологічної відповідності.


Торговельний центр Chadstone в Австралії


ТЦ Chadstone у Мельбурні


Інтер'єр Chadstone в австралійському Мельбурні


Торговий центр Chadstone у Мельбурні

Victoria Gate, Лідс (Великобританія)

Цього красеня відкрили у жовтні 2016 року. Проектували будівлю архітектори з міжнародної компанії Acme, які вже у 19 країнах показали, що здатні втілити будь-які вибрики фантазії. Цього разу вони вирішили дати другий подих Вікторіанській добі в архітектурі вже 21 століття. Звісно, рішення не випадкове – так хотіти гармонізувати торговельний центр із обличчям міста, яке багате на надбання вікторіанської епохи.

Читайте також: Топ-10 найбільш очікуваних споруд 2019 року

У 2017 році на всесвітньо відомому конкурсі з нерухомості MIPIM Awards ТЦ Victoria Gate визнали найкращим торговельним комплексом у світі.


Торговий центр Victoria Gate у британському Лідсі


Інтер'єр Victoria Gate


ТЦ Victoria Gate свого часу визнали найкрасивішим у світі


Розкіш Victoria Gate

Parc Central, Гуанчжоу (Китай)

Торговельний центр запустили у 2016 році. Вже від початку він задумувався не тільки як головний ТЦ у місті Гуанчжоу, але міський парк. Мовляв, зелений оазис як осередок спокою у мінливому міському пейзажі.

Читайте також: Де у світі збудували рекордну кількість хмарочосів: масштаби вражають

Parc Central – це 80 тисяч квадратів площі, де поселились два підземні поверхи, два наземні яруси шопінг-моллу та зелена паркова зона. Задумка цікава тим, що природі відвели неочікувано багато місця – 80% торгових точок просто "опустили" під землю. Парк реалізували як ступеневу терасу для створення багаторівневого громадського простору.


Торговий центр Parc Central у Китаї


ТЦ Parc Central в китайському Гуанчжоу


Parc Central


Архітектура ТЦ Parc Central


Екстер'єр ТЦ Parc Central в китайському Гуанчжоу


Панорама Гуачжоу з ТЦ Parc Central


ТЦ Parc Central з висоти пташиного польоту

Hanjie Wanda Square, Вухань (Китай)

Торговельний центр відкрили у 2013 році. Фасад повністю покритий сферами, зробленими зі сталі та візерункового скла. У свою чергу, кожна сфера має всередині дев'ять різних шарів з двох матеріалів, які наче цибуля нанизуються один на одного. Таким чином, коли у вечірній час вмикається підсвічування торговельного центру, то кульки відтворюють ефект руху – як вода або шовкова хустка на вітрі.

Читайте також: Книжковий рай: чим зовні і всередині вражає будівля центральної бібліотеки Гельсінкі

Загалом на фасаді майже 43 тисячі таких сфер. А от в них – 3,1 мільйона світлодіодних лампочок.


Екстер'єр торгового центру Hanjie Wanda Square


ТЦ Hanjie Wanda Square у Китаї

Всередині Hanjie Wanda Square не менш цікавий. Білий інтер'єр з різними геометричними конструкціями створює ефект альтернативного світу.

Світло, його гра і візерунки використовуються у всьому Hanjie Wanda Square для створення майже фантастичного світу. Це як мікрокосмос, подібний, мабуть, до світу театру. Так, торговий комплекс стає майже сценою або місцем дії і пропонує різноманітні враження,
– зазначив один з керівників проекту Бен ван Беркель.


Інтер'єр Hanjie Wanda Square


Всередині ТЦ Hanjie Wanda Square вражає не менше, ніж зовні


Інтер'єр торгового центру Hanjie Wanda Square в Ухані

Lane 189, Шанхай (Китай)

А це ще одне творіння Бена ван Беркеля, яке народилось у 2016 році.

Дизайн містить елементи "старого Шанхаю", який "матеріалізується" через геометричність та специфічні малюнки, у поєднанні із сучасним урбаністичним досвідом.

Читайте також: Приватність понад усе: незвичний будинок-фортеця посеред мегаполісу у Японії

Фасад торговельного центру – тривимірний. Залежно від того, під яким кутом ви дивитесь на будівлю, вона наче змінює колір (насправді, ні. Всі кольори вже заховані під багатошаровою "шкірою" ТЦ).


ТЦ Lane 189 в Шанхаї


Громадський простір навколо ТЦ Lane 189 у Шанхаї


Запаморочливі сходи торговельного центру Lane 189


Інтер'єр ТЦ Lane 189 у Шанхаї


Інтер'єр Lane 189 в Шанхаї

Emporia, Мальме (Швеція)

Відкрили екстравагнатний комплекс у 2012 році. Проект доволі сміливий – не кожен забудовник наважиться вкласти у величезну дірку на фасаді 2 мільярди доларів.

Читайте також: Сонцезалежна: як виглядає найбільша будівля, що працює від сонячних панелей

Безумовно, невидима крапля, задля якої роз'єднали два крила комплексу, – це головна роздинка торговельного центру. Але не єдина. Його зовнішність така ж оманлива, як і згадана оптична ілюзія. Вся скляна конструкція "прошита" підсвіткою. Тож Emporia вечорами змінює кольори.

Не забули і про природу. На даху створили паркову зону з терасами. Там проводять обіди на свіжому повітрі.


Екстравагантний ТЦ Emporia у Швеції


Emporia пронизаний оптичними ілюзіями


Інтер'єр торгового центру Emporia у Мальме


Геометричні рішення всередині ТЦ Emporia у Швеції


Чим вражає ТЦ Emporia у шведському Мальме


Інший бік ТЦ Emporia у Швеції

Liverpool Insurgentes Department Store, Мехіко (Мексика)

Це дитя народилось у 2010 році. Проект задумали як "анімовану обгортку", через яку проглядались би внутрішня активність закладу, і таким чином вона могла б наче взаємодіяти з міським життям.

Як зазначають архітектори, система "глибоких стін" (а вони майже 3 метри завтовшки) розмиває межу між зовнішнім і внутрішнім середовищем та надає тим, хто всередині, і тим, хто ззовні, новий інтерактивний досвід.


Неординарний екстер'єр ТЦ Liverpool Insurgentes Department Store у Мехіко


Вітрина ТЦ Liverpool Insurgentes Department Store


З вікон ТЦ Liverpool Insurgentes Department Store відкривається чудовий вигляд на Мехіко

Mediacite, Льєж (Бельгія)

Цей футуристичний шоппінг-молл звели 10 років тому – у 2009 році.

Складна мережа сталевих ребер розсікає всю будівлю – ззовні і зсередини. Вона змінюється як по висоті, так і по структурній глибині. Всередині особливо ефектно виглядає геометричний візерунок з таких елементів.


Як виглядає зовні ТЦ Mediacite у бельгійськомуЛьєжі


Інтер'єр торговельного центру Mediacite у Льєжі


Елементи екстер'єру ТЦ Mediacite у Льєжі


Сталеві ребра у "тілі" торгового центру в Бельгії