За її словами, на новому місці вони пропрацювали лише рік, оскільки російські війська знову зруйнували її магазин. Після цього бізнес перемістився до Дніпра, де Тетяна зараз керує крамницею, кав'ярнею та пекарнею.

Дивіться також Забезпечують хлібом під обстрілами: як французькі волонтери підтримують жителів Сумщини

Як переселенка відновила бізнес у Дніпрі

Бізнес Тетяни продовжував працювати під час російської окупації Лисичанська у 2014 році та під обстрілами на початку повномасштабної війни. За словами Тетяни, 24 лютого 2022 року всі мережеві магазини в Лисичанську закрилися, і її крамниці залишилися єдиним місцем, де можна було купити продукти.

В Лисичанську у нас були продуктові крамниці та ресторанний бізнес. Один ресторан у нас називався "Смачна хата" – для сходу це смілива назва, тому що до українських назв завжди було негативне ставлення,
– розповіла Тетяна.

Знищена кімната
Росія знищила бізнес Тетяни у Лисичанську / Фото Суспільного

Згадуючи події 2014 року, Тетяна розповіла, що вони прокинулися від звуку сирен і побачили пожежні машини, що проїжджали вулицями, після чого зрозуміли, що трапилося щось серйозне. Ресторан і один із магазинів довелося закрити негайно, а інший зміг пропрацювати ще три місяці.

"Нас звільнили (Лисичанськ, – Тренди 24) у 2014-му 24 липня. При звільненні три дні обстрілів було. Люди сиділи по підвалах, було дуже важко, не було світла, не було газу, виходили на вогнищах готувати. Наш магазин відчинився першим", – сказала переселенка.

24 лютого 2022 року сім'я Тетяни прокинулася від звуків вибухів. За її словами, всі мережеві магазини закрилися в той самий день, так само як і ринок.

Наші магазини залишилися працювати. Все робили самі. Це був жах. О 5-й ранку ми вставали, нам привозили хліб. Якщо зазвичай у нас торгівля була 20 буханок хліба, то тоді було 500 – 600 хлібин. Черги стояли 50 – 60 людей весь час поруч із магазином,
– згадує вона.

Знищений магазин
Магазин Тетяни у Лисичанську / Фото Суспільного

30 березня, коли місто вже безупинно обстрілювали, власник бізнесу Сергій евакуював родину Тетяни та її колег з Лисичанська.

Вони вирішили оселитися в Кривому Розі, де переселенці орендували три невеликі магазини і почали свою діяльність з нуля. Однак через рік бізнес знову постраждав від війни.

"Прилітає "Іскандер", розбиває вщент наш магазин. Це буквально за 10 хвилин до початку робочого часу", — згадує Тетяна.

Знищений магазин

Магазин Тетяни у Кривому Розі після атаки Росії / Фото Суспільного

Як зазначає Тетяна, відновити зруйнований магазин було надто дорого, а залишатися в Кривому Розі — небезпечно. Тому її родина та колеги вирішили знову переїхати, цього разу до Дніпра.

"Дніпро — це місто великих мереж. Тут дуже важко конкурувати з кимось. Але пішли за своїм форматом – магазин біля дому. Це така домашня крамниця. Коли власник Сергій зробив на вході банер "Лисичанськ – це Україна", людей стало дуже багато, вони почали фотографуватися, і ми розуміємо, що це наші. Ми виходимо, запитуємо: “Лисичанськ, Сєвєродонецьк? Звідкіля?", – сказала вона.

Магазин та банер

У Дніпрі Тетяна керує пекарнею, кав'ярнею та магазином. Вона зазначила, що ці труднощі допомогли їм здобути новий досвід і знання.

"Вдома у нас був ресторан, але не було пекарні. Тут ми відкрили ще й пекарню. Тримаємося завдяки вірі, що повернемося додому. І з новими ідеями, з якими будемо працювати. Дуже хочеться вірити, що колектив наш повернеться. Завдяки цьому і тримаємося", – поділилася Тетяна.