Скульптуру з тонованого під бронзу гіпсу в кінці квітня виявили електромонтажники Михайло Смирнов та Олексій Кукурудза, що встановлювали електрощит на площадці другого поверху Церковної сходи Зимового палацу. Вийнявши дві цеглини зі стіни, вони побачили композицію, що зображає чоловіка і хлопчика. Прес-служба Ермітажу майже відразу повідомила про знахідку, однак що за твір було знайдено, тоді було невідомо.
Визначити автора скульптури вдалося працівнику Відділу історії російської культури Ермітажу Ліні Тарасовій. Вона дізналася "Утікшого раба", так як в 2011 році Російський музей планує провести виставку робіт Беклемішева до 150-річчя художника, і долею твору вже цікавилася одна з організаторів виставки.
Було відомо, що в 1918 році скульптор передав "Утікшого раба" в дар Академії мистецтв, а в 1920-х роках робота потрапила до Музею революції, який на той час мав приміщення в Зимовому палаці. У каталозі "Скульптура і малюнки скульпторів кінця XIX — початку XX століття", випущеному Третьяковською галереєю в 1977 році, скульптурна група значиться як незбережена.
У стінному отворі поруч зі скульптурою був знайдений старий календар. На ньому виявився текст, який проливає світло на те, хто і коли замурував твір Беклемішева: "Скульптурная группа, оставленная в З. Д. музеем Революции и замурованная в дверн. проем, заделанный кладкой с двух сторон в восточной галерее З. дворца, февраль 1947". На звороті робочі залишили свої підписи і дату — 22 лютого 1947 року. Навіщо "Утікшого раба" сховали в стіні, незрозуміло.