Група підлітків сьогодні на материку очікувала посадки в човен, який мав доправити їх на острів. У всіх – суперечливі почуття. Спогади про Утойю затьмарені жахливою трагедією.

Я схвильований і з нетерпінням очікую на табір, щоб зустріти своїх друзів. Буде нелегко повертатися на острів після чотирьох років. Але ми повинні створити нові спогади. Бо тільки так зможемо рухатися вперед,
— розповідає один з учасників табору.

22 липня 2011 року в урядовому кварталі Осло невідомий ще тоді на весь світ праворадикал Андерс Брейвік підірвав начинений вибухівкою мікроавтобус. Потім, скориставшись панікою, вирушив на острів Утойя, де холоднокровно розстріляв 69 учасників літнього табору – здебільшого підлітків.

Я багато пережив за цей час. Але у мене є друзі, є сім'я, і всі вони тут заради мене. І я тут для них. Я приїхав сюди, щоб піклуватися про інших,
— каже хлопець, який вижив після того нападу.

Як і чотири роки тому, молоді лейбористи прибули на острів для участі в політичних і соціальних дебатах. Мета острівного табору незмінна – збереження тих демократичних цінностей, які Брейвік прагнув знищити. Нині тут встановлений невеличкий меморіал: кільце з іменами загиблих. Але не всіх. Пропущено імена тих жертв, чиї родичі не захотіли, щоб про їхніх дітей згадували у такий спосіб.

За законами Норвегії, терориста Брейвіка засудили до максимального 21-річного терміну ув'язнення. Але за ґратами у нього фактично як у трикімнатній квартирі. В камері є навіть спортзал. А сам кілер нещодавно ще й заочно став студентом ВИШу в Осло. Ось такі вони, метаморфози демократії, про яку дискутує молодь на Утойї.