"Російська влада і, зокрема, російське військове відомство є відповідальними за деструктивні кібератаки з використанням вірусу NotPetya у червні 2017 року", – йдеться у заяві британського МЗС.
Читайте також: "Це русофобська кампанія": у Путіна відкинули звинувачення в атаках вірусом Petya
Це серйозний дипломатичний ляпас, хоч і фактів, які можна було б аналізувати, не оприлюднили. Під гострими звинуваченнями вже підписались Австралія і США, що свідчить про те, що спеціалістам вдалось знайти не якийсь опосередкований російський слід, а прямі докази роботи кремлівських спецслужб.
Коли Велика Британія, яка є членом і "Великої сімки", і Радбезу ООН, і ядерної держави, повертається до того, що була здійснена атака, нічого хорошого для Росії це не означатиме, тільки допомагатиме консолідувати зусилля міжнародної спільноти для протидії РФ. Саме отаким кібератакам,
– зазначив заступник директора Інституту світової політики Микола Бєлєсков.
Вірус Petya уразив мало не кожен другий український комп'ютер. Він довго зберігав режим тиші, аж поки не отримав ворожий наказ атакувати. 27 червня на моніторах в українських банках, держорганах, комерційних структурах висвітлилося загрозливе повідомлення, а вся інформація з уражених носіїв стерлась. Від вірусу постраждали і декілька інших держав, проте основний удар припав саме на Україну.
Читайте також: У США попередили про нову кіберзагрозу Україні з боку Росії
Хоча програмний код не містить персональних підписів, та, за твердженням спеціалістів, навіть хакери можуть наслідити. Так, програмісти з пострадянського простору, пишучи програми, дуже часто припускаються однакових граматичних помилок – у коментарях використовують специфічну лексику, а замість смайлика ставлять подвійні дужки. Проте, маючи глибший доступ, спеціалісти можуть встановити навіть робочі години комп'ютерників і їх локальне місцезнаходження.
Якщо час цих дій абсолютно точно співпадає з робочим часом в Москві та діяльність припиняється в офіційні державні свята держави, то можна припустити, що ймовірно створена ця програма не на Півдні Африки, а саме в РФ,
– пояснив експерт Британського інституту оборонних досліджень RUSI Ігор Сутягін.
З початку війни на Донбасі, українські підприємства критичної інфраструктури на кшталт аеропорту "Бориспіль" чи "Київенерго" вже не раз зазнавали кібератак. І Служба безпеки навіть називала винуватців – таємна спільнота з Росії АПТ 28. Та за безликим поняттям "хакер" стоять реальні люди і реальні команди спеціалістів.
Читайте також: Російські хакери могли атакувати сервери Олімпіади-2018 заради помсти, – Daily Mail
Єгор Папишев – консультант з цифрової безпеки каже, хоч територія Росії велика, спеціалістів, які здатні втілити Petya там не так і багато. І більшість представників індустрії розуміють, про кого йдеться. Зокрема, експерти називають Євгена Касперського з його однойменною компанією. А безпекові скандали, де фігурувало це ім'я, вже не раз лунали на міжнародній арені.
Однак, крім антивірусного гіганта, штиками російської кібервійни можуть бути ще з десяток інших ІТ-компаній, послугами яких активно користуються як в Україні, так і в країнах "Великої сімки". І якщо їх причетність до масованих атак підтвердиться, санкційний список можуть поповнити нові імена.
Що таке вірус Petya?
Це крмп'ютерний вірус, який програмісти називають здирником. Спеціальна програма шифрує файли на враженому пристрої та в певний момент блокує всю інформацію, накопичену на жорсткому диску. Згодом хакери вимагають гроші за розшифрування.