Масовий мор тварин охопив три області країни — Костанайську, Акмолинську і Актюбінську, повідомляє "Сегодня.ua". За останніми офіційними даними, загинули вже 80-85 тисяч особин. Збір і поховання туш відбувається цілодобово.

У ветеринарному відомстві Казахстану повідомили, що причиною мору сайгаків, занесених до Червоної книги республіки, є пастерельоз — інфекційне захворювання, що виникає через зниження опірності організму тварин до інфекцій. Однак кілька років тому це захворювання вдалось перемогти на початковій стадії.

Водночас громадськість задається питанням, чи не пов'язана епідемія з останньою аварією ракети-носія "Протон-М" на космодромі "Байконур", яка сталася 16 травня.

У населення виникають панічні настрої з приводу можливого зв'язку цієї екологічної катастрофи з космічними дослідженнями і запусками "Протонів". Людям страшно за майбутнє своїх дітей, свого здоров'я, вплив гептилу (ракетного палива — "24") на зростання онкологічних захворювань,
— йдеться у петиції казахських активістів про порятунок тварин.

Вчені також пов'язують захворювання сайгаків з "Протоном". Професор Мурат Нурушев заявив, що степові антилопи гинуть від гострої тимпанії рубця, що виникає після поїдання отруйних рослин або отруєних хімічних речовин. Гинуть в основному самки, а їхні телята, які харчуються молоком, — живі. Зараження рослин, вважають експерти, могло статися в результаті згоряння в атмосфері ракети "Протона-М", яка не вийшла на орбіту.

До слова, мрії президента Росії Володимира Путіна про відновлення космічної програми зазнали чергового удару: аудитори виявили фінансові порушення в "Роскосмосі" за минулий рік на суму 1,8 мільярда доларів.