Та у Радянській Україні “чорних запорожців” назвали ворогами, натомість героями вважали “червоних кіннотників” Чапаєва та Блюхера. Сучасні запорожці прагнуть відновити історичну справедливість.
“Чому обрано саме “чорних запорожців”, а не якийсь більш давній історичний підрозділ? Тому що під час Громадянської війни саме “чорні запорожці” були просякнуті духом національного патріотизму. Вони воювали і з “червоними”, і з “білими”, і з “махновцями”. Це був саме підрозділ Української Народної Республіки. Тому за основу взято їх патріотичний дух”, - каже “чорний запорожець” Юрій Ружин.
Зараз у полку “чорних запорожців” 30 вершників. Це історики і сучасні козаки, актори кінного театру і просто аматори. Найближчим часом вони планують взятись за історичну реконструкцію боїв Громадянської війни, якими в Україні ще майже ніхто не займався. Основна мета ентузіастів - донести до людей правду про непросту історію держави початку ХХ століття.
“Треба припинити Громадянську війну у суспільстві і пам’ятати про героїв, які були на всіх боках тієї війни. І з іншого боку, не було правих, тому що кожен робив зло. Тому що будь-яка війна, якщо люди не змогли домовитися - це було зло. І, в принципі, моя особиста думка - що Громадянська війна має нас багато чому навчити”, - сказав керівник Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко.
У сучасних “чорних запорожців”, схоже, світле майбутнє. Нині до лав загону прагнуть записатися шанувальники історії з різних регіонів України. Відтак вже незабаром, певні ентузіасти, рух “чорних запорожців” в Україні може стати масовим.