Такі результати опитування Фонду демократичних ініціатив. Серед причин недовіри називають нерівні умови вступу, корупцію, а також саму систему оцінювання. Нагадаємо, цього року Міносвіти підготувало нові правила для абітурієнтів - тепер враховується середній бал шкільного атестата, а документи можна подавати в електронному вигляді. В міністерстві вважають, що найближчим часом вступ взагалі стане формальністю.
“Найближчими вже роками фактично вступ до ВНЗ перетвориться просто в технологічну процедуру. Така система - вона просто не лише в нашій країні - ці системи вони працюють в багатьох країнах світу, цим системам довіряють”, - каже заступник директора департаменту вищої освіти МОН України Микола Фоменко.
Як стверджують у Центрі моніторингу якості освіти, врахування середнього балу атестата спричинило корупцію вже у школах - за два роки кількість медалістів практично подвоїлася. Разом з тим - близько 30% українців негативно ставляться до такого нововведення.
“Зросла до рекордної позначки кількість медалістів уже в 2011 році. Так от - місто Севастополь, в 2008-09 році було 5,6% медалістів, у 20110-11 - 10,3% випускників - це медалісти. Так! Це поліпшення якості освіти!”, - каже директор Центру тестових технологій моніторингу якості освіти Ігор Лікарчук.
Для тих, хто сподівається поступити власними силами - у комітеті з питань науки і освіти підготували вже кілька рекомендацій. Кажуть - цьогорічний вступ буде особливо важким. Не виключають, що будуть скарги.
“Електронні документи, як такі - внесення своїх даних у форму на сайті - не є юридичним документом. З ним не подаси апеляцію, з ним не підеш до суду, в тому випадку, якщо за якимись обставинами вас просто викинуть зі списку абітурієнтів, при цьому дуже величезна моя порада - перестрахуйтесь, подайте документи письмово!”, - каже голова підкомітету з питань базової освіти Комітету ВР Леся Оробець.
Правки до закону про вищу освіту, які викликають багато суперечок, готуються до розгляду Верховною Радою. Утім, народні обранці не гарантують, що встигнуть за них проголосувати до канікул.
Нагадаємо, нововведення передбачають скорочення державних місць у половину, відміну повної автономії навчальних закладів, скорочення стипендій для студентів, а також викладацького складу у вишах. Крім того, згідно з останнім рішення уряду, відтепер пробне зовнішнє незалежне оцінювання стане платним.