У серпні він досяг 60,5 млрд. грн., - повідомили у Національному банку. Наразі банки активізують кредитну політику та відновлюють автокредитування. З 50 найбільших банків кількість тих, що видає такі позики за минулий місяць збільшилася з 19 до 21.
За підсумками року учасники ринку прогнозують збільшення частки придбаних в кредит автомобілів до 15%, тоді як минулого року цей показник становив 5%. Однак вимоги до позичальників банки посилюють. Відмови у кредиті надаються по 40% звернень.
Наразі, середня ринкова ставка за програмами автокредитування становить 20-24%, хоча ще на початку року вона сягала 30%. Тенденція щодо скорочення ставок продовжуватиметься і до кінця року вони можуть знизитися ще на 1%-1,5%, зауважують банкіри. Проте попереджають, орієнтуватися лише на ставки при виборі банку не варто.
"Спостерігається така тенденція, що чим менше ставка у банку, тим жорсткіше відношення до позичальника і часто буває, що клієнт біжить в банк за ставкою, у результаті він збирає дуже великий пакет документів і розгляд займає дуже багато часу, і потім цьому клієнтові відмовляють", - каже начальник управління комерційного банку Віталій Жихарцев.
Водночас, говорити про відновлення іпотечного кредитування банкіри поки не наважуються. Наразі з кредитування купівлі житла на вторинному ринку працюють тільки 15 банків, а первинне житло кредитують лише 10 фінустанов.
"Всі працюють в рамках програм, де банк фінансував забудовників як корпоративних клієнтів, розуміючи, що житло буде добудовано і розуміючи те, що клієнти які купили це житло, вони матимуть можливість жити в цьому будинку", - каже керівник управління комерційного банку Олександр Борщевич.
Втім, фахівці зауважують - навіть при відновленні банками іпотечних програм, черги за ними у банках не буде. Адже сьогодні офіційні доходи переважної більшості українців не дозволяють придбати житло навіть у кредит.
"Мені не зрозуміло кого вони кредитуватимуть, вони самі заявляли і ми розраховували, що офіційний дохід фізичної особи від котрого банк буде згоден давати йому кредит, це як мінімум 8-9 тис. грн., а у нас сьогодні не багато людей, які мають такий офіційний дохід", - каже директор аудиторської компанії Вікторія Бирюченко.
Середня ставка за якою сьогодні банки видають кредити на вторинному ринку нерухомості становить близько 18% річних у національній валюті. Проте експерти прогнозують її незначне зниження у подальшому.