На місці розстрілів стоять два пам'ятники, поруч 1,5 кілометровий кам'яний рів. Саме тут за три грудневих дні в 1941 році німці знищили, за різними даними, від 12 до 17 тисяч чоловік.

“Фактично це була загибель народу, тому що під час війни зникло більше 70% кримчаків. Близько 42 тисяч чоловік по Криму розстріляно - кримчаків і євреїв”, - каже голова єврейської громади Криму Олександр Глубочанський.

“Роздягали їх до нижньої білизни, вбивали, добивали хто ворушився. Ми знаємо трьох, хто виліз з рову”, - розповідає директор музею кримчаків Ніна Бакши.

На сьогоднішній день в світі налічується трохи більше півтори тисячі кримчаків, в основному це нащадки тих, кого розкуркулили в 30-х роках та розселили по різних територіях. Вчені запевняють, генетичність кримчаків унікальна - подібного поєднання генів немає більше в світі.

“Більше в світі не існує цих поєднань єврейсько-монголоїдних, будь-які поєднання можливі, але такого стародавнього компоненту монголоїдного з сіфарським компонентом не присутня, в цьому їх унікальність”, - вражає науковий співробітник інституту антропології (м. Воронеж, Росія) Борис Козаченко.

День пам'яті кримчаків і євреїв - жертв нацизму - відзначається в Криму офіційно з 2004 року. Наступного року громада кримчаків та євреїв готується провести масштабні заходи на честь 70-річчя трагедії.