Таку думку в коментарі сайту "24" висловив економіст Олег Устенко, коментуючи відставку Валерії Гонтаревої з поста голови Національного банку України.
На його думку, з великою ймовірністю наступником Гонтаревої може стати хтось з банківського сектору. Меншою мірою, каже Устенко, варто чекати на особу, яку призначать "з політичної точки зору".
Читайте також: Як відставка Гонтаревої вплине на курс гривні: думка експерта
Що стосується ситуації в 2017 році, то Гонтарева уже послугувала громовідводом. Той негатив, що був у відношенні політики Нацбанку, був адсорбований головою банку, що йде,
– прокоментував він.
За його словами, ситуація в 2017 році та першій половині 2018-го може перебувати в цілком контрольованому руслі, що не віщує якихось серйозних ризиків для нового глави Національного банку.
Читайте також: Політолог озвучив найбільшу політичну помилку Гонтаревої
Починаючи з другої половини 2018 року і упродовж 2019 року, наголошує економіст, Україна має виплатити величезну кількість боргів – близько 12 мільярдів доларів. Основні виплати припадуть на другу половину 2018 та 2019 років.
Це означає, підкреслює Устенко, якщо реформи, які залежать не від глави НБУ, а від Кабінету Міністрів та Верховної Ради, не проводитимуться, якщо раптом розвиватиметься негативний сценарій – все одно всі "шишки" будуть сипатися саме на голову НБУ.
Тому що тоді не буде достатнього притоку валюти, більше матеріалізуються ризики, пов’язані з інфляцією, оскільки глава Нацбанку відповідає і за інфляцію, і за відносну курсову стабільність, ця посада може виявитися дуже ризикованою з другої половини 2018-го і на 2019 рік,
– сказав фахівець.
Виходячи з цього, він вважає, що на посаді глави НБУ може опинитися хтось, хто бачить себе на ній не довше, ніж рік – з поточного моменту до середини 2018 року, щоб подивитися, як розвиватимуться реформи, як відбуватиметься закачування валюти. Або той, хто впевнений в своєму успіху і згідний перебувати на цій посаді і у 2018 та дуже складному 2019 році. Навряд чи, зауважує експерт, що хтось з політиків, хто тверезо дивиться на життя, погодиться на посаду голови НБУ, якщо тільки він не збирається бігти з корабля до початку другої половини 2018 року.
Для банкірів Устенко також не бачить великої мотивації, аби хтось з діючих банкірів погодився б на цю посаду, знову ж таки, розуміючи ризики. Хіба що у цієї людини є необхідність задовольнити власні амбіції або реальне бажання допомоги Україні стабілізувати її монетарну політику, додав економіст.
Нагадаємо, у понеділок 10 квітня, голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що за місяць складе свої повноваження.