Таку заяву на контрольному пункті пропуску "Майорськ" зробила так звана "уповноважена з прав людини" фейкової "ДНР" Дар’я Морозова, передають ЗМІ бойовиків. За її словами, цих людей мала Україна передати окупантам на обмін, однак вони відмовилися взяти участь.

Дивіться фото і відео, як звільнених з полону українців зустрічали у Борисполі

Україна є готовою нам передати 87 полонених. Але до цього списку не входять люди, які нібито відмовилися від обміну. За словами українських представників, 22 людини зі списку Донецька відмовлялися від обміну. Вчора було проведено верифікацію, і двоє людей погодилися на переміщення в "ДНР", ще три погодилися на обмін, але виявили бажання залишитися в Україні,
– зауважила вона.

Морозова додала, що 80% людей, яких Київ повинен передати у межах обміну полоненими, є жителями підконтрольних йому територій.

"Точно щодо цифр зможу сказати, коли пройдемося за списком", – сповістила представниця окупантів.

Так звана уповноважена з прав людини фейкової "ЛНР" Ольга Кобцева повідомила, що на окуповану Луганщину відмовилися повертатися 9 осіб. За її словами, щодо цих людей з боку української сторони було підписано указ про помилування, тобто їх звільнили від кримінальної відповідальності.

Зауважимо, що людей, які відмовилися переходити на непідконтрольну Києву територію, везли окремим бусом. У коментарі одному з телеграм-каналів своє рішення вони пояснюють тим, що тут у них залишилися рідні та близькі.

До теми: Зеленський розповів, що буде з тими, хто був у списках, але відмовився їхати до бойовиків

Що каже українська сторона

Представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Валерія Лутковська повідомила, що 17 осіб, яких мали передати окупантам, відмовилися переїжджати на окуповану територію.

У нас 17 осіб відмовилися переїжджати на територію ОРДЛО. Крім того, є ще близько 30 осіб, які відмовилися взагалі брати участь в обміні... Так, вони, звичайно, продовжують відбувати покарання,
– сказала Лутковська.

Президент України Володимир Зеленський уточнив, що таким чином наразі в Україні утримуваними залишаються близько 50 осіб.

"Так, деякі з них були в цьому узгодженому списку, деякі з них звільняються вже, мені здається, в лютому, а деякі з них – у березні. Вони хочуть бути в Україні, їх термін вже закінчився, деякі з них повернуться за ґрати . Це їхній вибір... тобто, близько 50 людей залишаться за ґратами", – сказав Зеленський.

Що відомо про обмін полоненими: коротко

  • Україна та представники донбаських окупантів провели обмін полоненими на КПВВ "Майорське" 29 грудня.
  • Додому повернулися 76 українців, а бойовикам передали 124 осіб.
  • 17 переданих окупантам осіб не забажали повертатися на окупований Донбас.
  • Президент України Володимир Зеленський повідомив, що ще 5 звільнених українців вирішили залишитись на Донбасі (тобто загалом було обміняно 81 українця).
  • Звільнених українців транспортували літаком до аеропорту "Бориспіль". Там їх зустріли президент та рідні. Після цього деякі звільнені з полону вирушать до реабілітаційних центрів.
  • Обмін анонсувався у форматі "всіх на всіх", проте обміняли тільки бранців, яких утримували на окупованому Донбасі. А тим часом ще чимало українців, зокрема кримських татар, утримуються в тюрмах окупованого Криму та Росії. Проте влада вже заявила, що переговори про обмін "всіх на всіх" всіх продовжаться в нормандському форматі і до списків включать бранців із окупованого Криму.