У Венеційській комісії наголосили, що розуміють, що влада України хоче визначити правові основи для перехідного періоду.
До теми Законопроєкт про перехідний період на Донбасі вимагає обговорень, – Разумков
В основному проєкт Кабміну побудований на принципах міжнародного права, проте певні пункти розкритикували.
На які недоліки вказали у Венеційській комісії:
- Проєкт оперує такими поняттями, як "перехідний період" і "перехідне правосуддя" в вужчих значеннях, ніж це характерно для міжнародного права. Отож ці поняття треба або прибрати, або чітко вказати, що вони відображають лише українське прочитання міжнародного права.
- Слід привести у відповідність до міжнародного права положення про відповідальність за кримінальні злочини, скоєні у зв'язку з окупацією.
- Треба переглянути диференційоване ставлення до різних категорій злочинців.
- Потребує уточнення положення про люстрацію.
- Необхідно чіткіше сформулювати положення конвалідаціі документів, виданих на тимчасово окупованих територіях, зокрема переглянути підхід у визнанні академічних сертифікатів, ступенів і звань.
- Комісія рекомендує відобразити в проєкті особливий конституційний статус АРК і Севастополя.
Законопроєкт Кабмін схвалив у серпні 2021 року
Зазначимо, що законопроєкт "Про основи державної політики перехідного періоду". Кабмін ухвалив на засіданні 4 серпня 2021. Документ розробили на основі рішення РНБО щодо врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях. Здебільшого у проєкті мовиться про майбутню реінтеграцію окупованих територій України.
Більше тут Кабмін схвалив законопроєкт про перехідний період на Донбасі та у Криму: ключові моменти
У документі пропонують запровадити елементи перехідної юстиції
Зокрема, регулювання пропонують розподілити на конфліктний та постконфліктний періоди, що дозволить визначити певний алгоритм дій держави під час реінтеграції. Також у документі ініціюють запровадження елементів перехідної юстиції.