На поверхню сплили шокуючі факти - виявляється, США та їхні союзники програють війну, війська коаліції вирізають мирне населення, а пакистанська розвідка фактично працює на талібів.

У публікації документів, окрім веб-ресурсу, взяли також участь провідні видання Нового та Старого світу - The New York Times у США, The Guardian у Великій Британії та Der Spiegel у Німеччині. Резонансні публікації становлять службові доповіді, записки та рапорти про сутички та інциденти, які відбулися за участю військ антитерористичної коаліції у 2004-2009 роках. Засновники веб-ресурсу переконують - усі документи про війну в Афганістані 100-відсотково оригінальні.

"Ми стопроцентно впевнені у достовірності цих документів. Вони лише не включають в себе надсекретних звітів - від сил спеціального призначення, ЦРУ, тощо. Проте у них є доступна інформація від регулярних частин армії США", - каже засновник WikiLeaks Джуліан Асанж.

Публікація викликала неабиякий резонанс в цілому світі. Ще б пак - на війну витрачаються десятки, якщо не сотні мільярдів доларів, а результат - нульовий. І Пентагон, і Білий Дім одразу ж виступили із запевненнями - документи нібито і правдиві, але не стосуються чогось надсекретного. Мовляв, інформація вирвана з контексту, звіти є особистим враженням молодших офіцерів, і на загальну ситуацію вони жодним чином не впливають.

"Ці документи являють собою сирі факти та особисті судження, при чому кількарічної давнини. А це, на мою думку, не може свідчити про справжній стан справ у Афганістані", - каже міністр оборони США Роберт Гейтс.

"Останнім часом навколо документів про стан справ у Афганістані точиться багато чуток. Проте ці документи не розкривають якихось серйозних питань, про які б ми не знали. Саме вони вказують на ті виклики, які змусили мене переглянути нашу політику у Афганістані минулої осені", - каже Президент США Барак Обама.

Найгірше у цій ситуації виглядає статус Ісламабаду - документи стверджують, що пакистанські спецслужби працюють на талібів. До слова, саме Пакистан є головним партнером США у регіоні у боротьбі з міжнародним тероризмом.

На ці заходи витрачаються мільярди доларів американських платників податків. Відтак, як виявилося, американці самі фінансують власних ворогів. Колишній глава пакистанської розвідки відкидає всі звинувачення і запевняє: це все - одна мега-провокація.

"Ми зазнаємо величезних втрат як серед військових, так і серед мирного населення, а американці до того ж кажуть, що саме через нас вони програють війну. Це щось диявольське, це просто нонсенс, і їм треба це зрозуміти якнайшвидше", - каже екс-глава пакистанської розвідки Хамід Гюль.

Якщо достовірність документів таки доведуть, прогнозувати подальшу ситуацію не береться ніхто: занадто моторошні перспективи вимальовуються для Вашингтону та антитерористичної коаліції. Адже громадська думка має великий вплив у США - одним з факторів, які змусили Білий Дім припинити війну у В’єтнамі, були численні акції протесту простих американців.