Але ж не всім до снаги поїхати до Бельгії спеціально по порцію картоплі фрі. Отож решта світу змушена споживати фабричний заморожений продукт. Який же секрет дійсно хорошої картоплі фрі?

Один з найкращих закладів швидкого харчування, або ж Frituur, у Бельгії розташований у місті Хасселт. Frituur Annick - це ніби 5-зірковий ресторан для любителів картоплі фрі.

"У нас, бельгійців, картопля фрі - це основна страва, а не гарнір. Практично, бельгійці могли б харчуватися лише картоплею фрі щодня сім днів на тиждень", - каже власниця фаст-фуду Аннік Сметс.

Лише найкращу картоплю відбирають для приготування національної страви. Кожну картоплину нарізають на палички 10 см завдовжки.

Нарізка вручну - це не те, чим займаються сусіди з Голландії. Четвертий найбільший виробник картоплі фрі у Європі щодня обробляє майже 2,5 млн. картоплин.

Кожні 10 хв. прибуває вантажівка, вщерть наповнена картоплею. Цінний вантаж висипають на конвеєрну стрічку. Виробники певні, поєднання різних сортів є справді важливим.

"Ми намагаємось готувати картоплю так, як це подобається нашим клієнтам. І ми працюємо з 60-ма різними сортами. Коротка, довга, темна, світла", - розповідає менеджер з виробництва Ян Кельдерман.

Перед тим, як розвантажити картоплю, фахівці ретельно перевіряють її. Погану тут же відкидають. Після цього нарізану картоплю смажать протягом 5-ти хвилин. Отриманий колір підказує, скільки цукру вона містить.

"Колір визначає, яку картоплю потрібно обробляти. Якщо вона має високий вміст крохмалю, вона швидше стає коричневою. У такому випадку перед тим як смажити, її потрібно попередньо проварити, щоб з неї вийшов крохмаль", - каже Стеф Масселінк, який перевіряє картоплю.

Нарешті картоплю доправили на мийку. Тут у спеціальному барабані її чистять під дією пари.

Помиту та почищену картоплю пропускають під тиском через труби, звідки вона вилітає крізь металеву сітку на швидкості 60 км/год. В результаті отримуємо картоплю у вигляді звичної нам фрі.

Але повернімось до Аннік. Вона готує глибокий посуд для смаження. У Бельгії картоплю фрі завжди смажать двічі і тільки на свіжому яловичому жирі.

"Яловичий жир надає картоплі кращого смаку. А ще він корисніший для серця та судин, ніж олія", - розповідає власниця фаст-фуду Аннік Сметс.

Свіжі картопляні палички смажать за першим заходом від 6 до 7 хвилин при температурі 140 градусів.

Фабрика робить власне те, чого так намагається уникнути Аннік: з картоплі виділяють крохмаль. Це надасть їй згодом фірмового кольору. Перше смаження тут також дещо інше: залежно від сорту картоплі, її смажать у пальмовій, соняшниковій чи оливковій олії при температурі 170 градусів. І одразу ж відправляють у спеціальне приміщення охолоджуватись. Її там чекає холодний шок, адже продукт швидко охолоджують з 95 до -15 градусів.

"Ось у нас є фабрика з багатьма різними можливостями, різними способами нарізки. Ми можемо смажити довго чи швидко, можемо висушувати, бланшувати у 3 заходи і навіть можемо змінювати процеси, щоб виготовляти саме таку картоплю фрі, яку хочуть споживачі", - каже менеджер з виробництва Ян Кельдерман.

І знову ми повертаємось до Frituur Annick: після попереднього обсмажування картопля охолоджується. І перед продажем її обсмажують ще раз. Аннік тримає картоплю у розігрітому до 170 градусів жирі протягом 3 хвилин. Але що ж такого особливого у її картоплі фрі?

"Хороше запитання. Картопля повинна бути якісною та свіжою, і завжди потрібно використовувати свіжий жир. Думаю, варто вкладати своє серце і душу у справу: це і є великим секретом у приготуванні хорошої бельгійської картоплі фрі", - ділиться власниця фаст-фуду Аннік Сметс.

На фабриці картопля повинна дійти до кондиції у пакеті - і це займе дві години. Тоді її відсилають до кіосків, супермаркетів та ресторанів Азії, Америки та Європи.

Проте, що саме робить фабричну картоплю хорошою картоплею фрі? Звісно ж, якісна картопля та чіткий контроль за якістю. Фабричний продукт повинен мати гарний вигляд, нейтральний запах, хрустіти, ну і, звісно ж смакувати!

Тонни і тонни замороженої картоплі фрі продають у всьому світі. До речі, попри усі упередження, їх смачно їсти і виделкою, і руками.