Про це мовиться у проекті статуту ПЦУ, передає "РБК-Україна". Як зазначає видання з посиланням на джерела, саме цей варіант статуту було остаточно затверджено на Об’єднавчому Соборі.
Читайте також: Українську православну церкву очолить Митрополит Київський, – ЗМІ
Відповідно до документу, головною владою у новій церкві вважається Помісний Собор, який має регулярно скликати митрополит Київський і річний постійний Синод щоп'ять років. Водночас помісний Собор може скликатися екстренно за бажанням предстоятеля церкви.
Зауважимо, що цей орган обирає митрополита Київського за поданням Архієрейського Собору: кворум становить 2/3 учасників, рішення приймаються простою більшістю. Водночас помісний Собор може приймати зміни у статут, які подає архієрейський Собор, якщо вони "не суперечать духу Томосу".
Архиєрейський Собор має повноваження засновувати нові єпархії, ліквідовувати або об'єднувати старі, а також визначати межі архієрейських областей. Він може затверджувати список тих, хто має право бути обраним єпископом. Тільки архієрейський Собор може накладати анафему на всіх членів церкви,
– підкреслюють автори проекту статуту Православної церкви України.
Також у документі повідомляється, що постійний священний Синод складається з головуючого (митрополита Київського) та дванадцяти єпархіальних архієреїв: половина Синоду буде переобиратися раз у півроку, і каденція одного члена Синоду складе один рік, тобто ротація буде проходити за принципом Сенату США. Натомість на регулярні зустрічі Синод буде збиратися раз у три місяці.
Фрагмент статуту автокефальної Православної церкви України
"На перехідний період до складу постійного (річного) Синоду постійними членами входять три колишніх предстоятеля церковних груп, які об'єднуються, а у разі неучасті предстоятеля в Об'єднавчому Соборі, постійним членом Синоду є старший за архієрейською хіротонією представник церковної групи, яка об'єднується", – мовиться у тексті.
Читайте також: В Україні створили Єдину помісну православну церкву: хто увійде в Синод
Відтак, це означає, що що постійними членами Синоду стали колишні предстоятелі УПЦ (КП) Філарет, УАПЦ Макарій і митрополит Вінницький і Барський Симеон з Московського патріархату.
До слова, Священнослужитель будь-якого сану, остаточно засуджений своєю церковною владою до будь-якого покарання, може апелювати до Вселенського патріарха.
Членами ПЦУ є всі православні християни країни, незалежно від їхньої національності. Однак парафіяни українського походження у православній діаспорі підкоряються архієреям Вселенського патріархату. Питання, які є не передбаченими статутом і вимагають статутного регулювання, будуть розглядатися змішаною комісією, призначеною Вселенським патріархом і Автокефальною церквою в Україні,
– підсумовується у проекті статуту.
Нагадаємо, 15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Українська помісна автокефальна православна церква. Предстоятелем Єдиної помісної православної церкви став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній. Його кандидатуру підтримала більшість архієреїв на Об'єднавчому соборі в Києві.
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео
Як в Україні створювали Автокефальну помісну православну церкву: