Втім, здебільшого туристи набивають гаманець банкнотами. Якщо ви також вирішили взяти лише готівку, зверніть увагу на те, що, наприклад, в Чехії гроші можуть обміняти за подвійним курсом. В Туреччині можуть підсунути старі недіючі купюри, які скасували після валютної реформи 5 років тому. Отже, обмін грошей в іншій країні - ціла наука.
"У країнах таких як Чехія, Польща необхідно розплачуватися в магазинах місцевою валютою, тобто, або крони, або злоті. Обмін валюти рекомендую все-таки здійснювати на території цієї країни, на території країни перебування. Звичайно, робити це в офіційних пунктах. Що стосується, наприклад, Великобританії, то по останньому наприклад досвіду - вигідніше купувати фунти тут, у нас, на території України", - каже керівник відділу зарубіжного туризму туристичної компанії Наталя Довга.
Та разом з валютою за кордон варто брати і платіжні картки, бажано і Віза і Мастер Кард. У разі втрати чи заблокування однієї, лишиться інша.
"Кращі гроші для мандрівника - це, зрозуміло, пластикові гроші. Значить, якась хороша картка, краще ще з підстраховкую проти потенційної крадіжки цієї картки. Ну, а якщо ти їдеш в визначений регіон, так, не заважає, мати валюту цього регіону. Значить, якщо до Європи - тоді євро, якщо Азія або Америка - тоді долари США", - каже виконувач обов'язків голови правління комерційного банку Павло Цетковский.
Карткою радять розраховуватися. Готівку ж з неї за кордоном краще не знімати. Тим більше у Туреччині, Єгипті, в Азії та країнах Латинської Америки термінали і банкомати - явище нечасте. Та в будь-якому разі, головна порада фахівців - тримати гроші і картки у різних місцях. Тоді якщо валюта і потрапить в руки шахраїв, у вас залишаться електронні гроші і навпаки. Киянка Ольга, наприклад, в Чехію везла усі кошти в одному гаманці. Щойно перетнула кордон - залишилася без грошей.
"Я виходжу з магазина, було дуже холодно. Тут шапка, тут рукавички, тут щось ще, гаманець, і мені це все нікуди було дівати. Я розумію, що відстань від автобуса до цього магазину дуже невелика, і я кладу гаманець в задню кишеню з думкою, що я зараз зайду до автобуса, віддам все це барахло в автобус і поп'ю собі спокійну каву. І коли дійшла до автобуса - віддавати вже було нічого", - каже жертва чеських шахраїв Ольга.
В таких ситуаціях врятувати можуть дорожні чеки. Адже їх одразу ж можна поновити в країні перебування, на відміну від картки, яку повертає лише український банк. Разом з тим, чеки - затратні і не у всіх країнах корисні. Зокрема, в Азію і Південну Америку їх узагалі не варто брати з собою.
3 хв
За кордон потрібно їхати з усіма видами грошей
Кредитну картку, готівку чи дорожній чек? Беріть усе, кажуть експерти, якщо їдете за кордон.