"Він, як і всі інші політичні закони, писався зараз під конкретне завдання, а потім добавлялося просто якесь м’ясо до цього закону, щоб він просто не розвалився. Законопроект порушує чинну Конституцію, тому що він дозволяє змінити Конституцію без участі парламенту. Взагалі відкриває двері для того, щоб приймати будь-які закони в обхід парламенту, а графік збору підписів такий, що реально зібрати їх неможливо", - каже директор центру політичних досліджень "Пента" Ігор Попов.

Крім того оскаржити, скасувати, чи внести зміни до норм, ухвалених шляхом референдуму, буде неможливо протягом 5 років. Безглуздим називають експерти і право виносити на обговорення різнопланові питання, наприклад, вивезення сміття та вступу до НАТО.

Нелегко буде і у підготовці до плебісциту. У ЗМІ з’являтимуться думки щодо питань референдуму лише осіб, з якими буде офіційно укладено контракти. Натомість, вислови Президента та урядовців під термін "агітація" не підпадуть.

"Для рядових науковців чи рядових експертів це буде абсолютно недоступно. Навіть дрібні партії також не матимуть на це коштів. Це норма, спрямована на те, щоб ізолювати дискусію виключно в колі 2-3 наших політичних мега-блоків, і все, щоб ніхто їм навіть не заважав своїми думками", - каже голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Нагадаємо, 3 червня Верховна Рада України ухвалила проект Закону Про всеукраїнський референдум у першому читанні. А вже 9 липня парламент відправив документ на повторне друге читання. Очікується, що його розгляд відбудеться у вересні - одразу після парламентських канікул.