Що буде, якщо не піти на вибори?

Голоси тих, хто не прийде – не врахують у кінцевому протоколі (іншими словами, явка на виборах буде нижчою). Це важливо – адже кандидату, щоб виграти вибори у першому турі, потрібно набрати 50%+1 голос із тих, хто проголосував.

Зверніть увагу: Чому в бюлетені немає пункту "проти всіх"

Тож чим більше людей не прийде, тим вища така ймовірність. Якщо громадяни масово не йдуть не вибори, перемогти може той кандидат, електорат якого активніший, а не той, якого дійсно підтримує більшість.

Проста формула – для усвідомлення картини в цілому.

Уявімо, що в країні сто виборців, а у бюлетені – три кандидати. Зі ста 15 вирішили не прийти. Отже, явка склала 85% від тих, хто має право голосу. І раптом виявилося, що одного кандидата проголосувало 29 виборців, а за інших двох – по 28. Глухий кут: адже незрозуміло, хто має вийти у другий тур.

І якби хоч один з тих 15, які не прийшли, таки віддав свій голос – саме цей голос міг бути вирішальним. Не лише вивести кандидата у другий тур, а й зрівняти його з лідером, що б додало аргументів для виборців у голосуванні в другому турі.

Вибори
У бюлетені слід поставити ТІЛЬКИ ОДНУ позначку (плюсик або іншу)

А що буде, якщо прийти і зіпсувати бюлетень?

А нумо уявімо, що серед 85 бюлетенів виявили 1 зіпсований – із голосом за одного з двох кандидатів, які претендували на вихід у другий тур, але, скажімо, із зайвою позначкою (смайликом, хрестиком, квіточкою на полях тощо). Як вплине такий бюлетень на результат голосування? Він фактично визначить, хто проходить у другий тур.

Прийти і зіпсувати бюлетень – у такому вчинку немає жодного сенсу.

Зіпсовані бюлетені рахують окремо, вони не впливають на розподіл голосів між кандидатами. Впливають лише на показник явки виборців.

Пам'ятка виборця: як голосувати і які документи брати з собою – читайте у матеріалі 24 каналу

Зіпсувати бюлетень можна, до слова, не лише зайвою позначкою. Можна ж взяти бюлетень, покласти до кишені і піти. І це – абсолютно те ж, що і просто зіпсувати: з моменту, коли виборець отримав бюлетень і розписався за нього, він вже врахований до тих, хто проголосував.

Вибори
Приклад свідомо зіпсованого бюлетеня (архів 2012 року)

А ще можна вкинути до урни чистий бюлетень – нехай, мовляв, хтось із членів комісії спробує спокуситися на позначку за "свого" фаворита. Хоч насправді такий бюлетень буде визнаний зіпсованим, його теж зарахують до явки (про її важливість – читайте вище).

Вибори
Це – приклад того, як несвідомо можна зіпсувати бюлетень: у документі слід ставити тільки одну позначку

Чому важливий кожен голос?

Звісно, в Україні не сто виборців, а тридцять мільйонів. І кандидатів не 3, а 39. Але які цифри у рівняння не підставляй – його результат не зміниться. Схожі рішення ("прийти і проголосувати", "прийти і зіпсувати бюлетень", "не прийти" тощо) прийматимуть сотні тисяч людей. Сотні тисяч голосів, як один, не просто впливають на результат виборів. Вони – визначальні.

Від рішення громадянина у "базовій розвилці" йти чи не йти залежить усе громадянське суспільство. І вибір країни на наступні 5 років.

Читайте також: Продаж голосу на виборах президента: яке покарання загрожує

А якщо ви таки прийшли на дільницю і цілком випадково зіпсували бюлетень, але свідомо прагнете віддати свій голос за котрогось з кандидатів – зверніться до комісії із заявою. Зіпсований бюлетень у вас заберуть (його "спишуть", про що укладуть спеціальний акт), а натомість видадуть новий. Та це можна зробити тільки один раз. Тож пильнуйте й не зіпсуйте бюлетень удруге.

Вибори
Головні дати президентських виборів-2019

Пам'ятка виборця: що не можна робити на виборах