Місяць – перш, ніж сказати "ні"

Розпочнемо з того, що якщо людина прагне змін у своєму житті, то це можливо лише через нові дії, відзначила в коментарі сайту "24" тренер з особистої ефективності, психолог, автор методик з аналізу життя та розвитку навичок Ірина Оксенюк. І другий важливий момент – продовжувати це робити впродовж певного часу, хоча б місяць, перш, ніж сказати, що це мені підходить чи це не працює.

Перш ніж формувати систему самоорганізації, братись за вивчення фішок тайм-менеджменту чи будувати амбітні плани, пояснює психолог, варто проаналізувати кілька останніх років і визначитись, що насправді вам потрібно. Переоцінка цінностей, пошук і перефразування установок, аналіз оточення й визначення істинних мотивацій – це те, що відповідає на питання: "Що мені потрібно? Навіщо мені це потрібно? Куди буду рухатись?" Це той мінімум, який варто робити хоча раз в 5 років і жити усвідомленим життям.

Кілька звичок – до Нового року

Щоб кожен ваш день був більш продуктивним, наголошує тренер з особистої ефективності, достатньо п’яти простих кроків:

Крок 1. Визначте свій продуктивний час доби. Не за схемою жайворонок-сова, а за реальним спостереженням за собою хоча б впродовж 2-3 днів. Просто сплануйте звечора день, а потім впродовж нього вносьте корективи, якщо щось пішло не за планом. Так ви знайдете що чи хто "пожирає" ваш час, а також – в яку частину дня ваш мозок краще працює, ви більше концентруєтесь та якісно виконуєте поставлені перед собою завдання.

Повірте, результати можуть вас дуже сильно здивувати. І всі важливі зустрічі або час для нових ідей/проектів плануйте саме в цей проміжок часу,
– підкреслює Оксенюк.

Крок 2. Pomodoro. Мінімум 1 день в тиждень працюйте за методом Pomodoro, де 4 однакові відрізки часу (по 25 або по 40 хв) – це час вашої максимальної концентрації та час на перерву (по 3-5 хв) між ними. Так ви привчаєте мозок не відволікатись і він починає концентруватись на самій роботі, її продуктивності.

Крок 3. Відслідковуйте результат кожної своєї дії, а не процес. А ще краще – підводьте підсумок дня по виконаним справам або на скільки відсотків ви наблизились до виконання. Тобто, справа може бути об’ємна, наприклад, написання книги, але ж ви можете виміряти скільки сторінок чи розділів написали саме сьогодні – це і є результат.

Крок 4. Заведіть щоденник успіху й щодня записуйте свої результати. Тобто що вам вдалось досягнути за сьогодні (як кінцевий результат, так і виконана конкретна задача на шляху до цілі). Це також слугує хорошим приводом для спостереження за собою й занотовування фактів, а не навіяна думка зі сторони.

Крок 5. Плануйте своє життя/справи стратегічно, щоб знати не лише "скільки всього зробити", але й "навіщо?" – чітка ваша (не нав’язана) мотивація розчистить шлях в досягненні своїх цілей. Тоді сказати "ні!" своїм "пожирачам часу" буде легко, а задачі стануть більш конкретні, розбиті на менші частини, що під силу виконати, якщо концентруватись на кожній по черзі, поступово.

Якщо бажаєте швидких змін і хочете відчути їх ефект негайно – візьміться за розвиток кількох звичок до Нового року, підкреслює тренер з особистої ефективності. Якщо розписати свій алгоритм розвитку звичок, врахувати особисті нюанси мотивації (зовнішньої чи внутрішньої), розписати поступове навантаження й скласти ланцюжок послідовних звичок, то за 3 місяці отримаєте колосальні результати. Просто не беріться за одночасний розвиток 2 звичок з однієї сфери життя, наприклад: кинути курити та відмовитись від фаст-фуду – це подвійний стрес і лінь вам підкаже чимало причин, щоб кинути цю затію. Краще замінити куріння на щось корисне в цьому місяці, а от до фаст-фуду перейти в наступному.

Змінюйте – робіть справи, які "виводять"

Якщо і те, й інше вже відсутнє у вашому житті, Ірина Оксенюк рекомендує наступний топ-3 список корисних звичок:

1 ) Розвинути в собі вдячність за те, що є в даний момент життя. Мало хто наважується розбиратись з тим, "а що я насправді хочу?", "а що в мені насправді вже є?". Це не так просто, як звучить. Знайдіть 5 речей, за які варто бути вдячними сьогодні. І записуйте це для себе в нотатку на телефоні чи в блокнот кожного дня впродовж 1 місяця. Спочатку йдуть такі відповіді, як: "дякую, що маю дві руки й дві ноги", "дякую, що мої рідні живі та здорові". Через тиждень вже буде: "дякую, що служба таксі вчасно знайшла машину …", "дякую, що знайшлись підходящі слова, щоб переконати рідних…". Через 3 тижні – місяць: "дякую, що маю змогу зустрічати цікавих людей на своєму шляху"… Словом, каже автор методик з аналізу життя та розвитку навичок, результати вас дуже здивують і ви продовжуватимете таку практику вже без ліку.

2) Слухати аудіокниги та подкасти – так ми наповнюємо мозок якісною інформацією. Скільки книг ви б хотіли прочитати? А чи знаходите час на це? Це перша вагома причина, чому варто загрузити в свої гаджети аудіокниги й прослуховувати по дорозі на роботу, під час прогулянки чи занять спортом. Навіть прибирання дому та готування їжі – це той час, коли ви монотонно виконуєте дії, а мозок може обробляти те, що слухає.

3) Постійно розширяти свою зону комфорту. Це ваші власні рамки, вихід за межі яких викликає відчуття страху та дискомфорту. Саме через це ви зупиняєтесь, перш ніж піти іншою, а не звичною вам дорогою в знайоме місце. Або змінити місце зустрічі. Чи раптом наважитись спробувати новий десерт. А що, якщо не сподобається? Змінювати звичні речі, наголошує Оксенюк, – це єдиний спосіб рости, робити те, чого ви не робили до цього. Варто просто скласти список власних справ, які будуть вас з неї "виводити" та надавати вашому життю дещо інший темп та й сенс.

Щодня кидайте собі виклик, щодня працюйте над собою. Маленькими впевненими кроками рухайтесь до своїх мрій, щоб щодня ставати кращою версією себе.

Читайте також: Як тренувати силу волі: 9 порад психолога