26 серпня 2014 року російське вторгнення до України стало очевидним. Поки наші війська намагалися стримати терористів на фронті, український президент у Мінську сів з агресором за стіл переговорів. Тоді Порошенко вперше потис руку Путіну.

Я твердо переконаний, що ніхто не бажає війни. Смертей громадян України та громадян своїх країн. Дивіться, до чого ми дійшли – терористи збивають літаки з ні в чому не винними громадянами всього світу, вбивають почесного консула Литви, провокатори організовують ходу військовополонених по Донецьку – це просто неприпустимо в 21 столітті,
– заявляв Президент України Петро Порошенко.

Порошенко та Путін за посередництва європейських дипломатів до ночі домовлялись за зачиненими дверима. Цю розмову назвали важкою. Після звершення Путін відхрестився від теми припинення вогню.

Предметно говорити щодо цього, відверто кажучи, ми і не можемо. Ми – Росія. Ми не можемо говорити про якісь умови припинення вогню, про можливі домовленості між Києвом, Донецьком і Луганськом. Це не наша справа,
– відхрещувався тоді Володимир Путін.

Він відверто брехав. Гармати на Сході били все частіше, а кровопролиття не припинялось. Наприкінці серпня сталася й Іловайська трагедія, коли українських бійців, які відступали з оточення, підступно розстріляли російські війська. Маріонеткові правителі донбаських псевдореспублік таки приїхали до Мінська 5 вересня. Україну несподівано для всіх тоді представив Леонід Кучма. Він і зачитав ухвалений документ.

Загалом Мінський протокол містить 12 пунктів, але жоден із них так і не виконали в повному обсязі. Терористи досі не припинили гатити з гармат і мінометів, а це було найважливішим завданням перемовин. Зі скрипом просувається лише обмін заручниками. Після підписання документа бойовики не припинили наступ. За підтримки Росії захопили понад півтисячі квадратних кілометрів території України. Допоки під цілодобові обстріли Дебальцевого не був підписаний Мінськ-2.

Речник МЗС Мар'яна Беца заявила, що Росія за 2 роки не виконала жодного пункту Мінських угод. Вона написала про це у Тwitter.

Читайте також: Ситуація з безпекою на Сході України – незадовільна, – Штайнмаєр

Усе голосніше лунають думки – Нормандському формату перемовин залишилось жити півроку. Адже у Франції відбудуться президентські вибори: на зміну Франсуа Олланду може прийти прихильний до Росії Ніколя Саркозі. А без контакту 4-ох президентів може не стати й Мінська.