Звісно ж, для того, аби перелічити усі українські хіти, знадобиться чимало часу. Проте у новому випуску спецпроєкту "33 моменти гордості" 24 Канал зібрав 33 найбільш знакові пісні часів незалежної України.

Дивіться також Незламний, як дух українців: як змінився наш кінематограф за роки Незалежності

Історія нової української музики розпочалася ще тоді, коли існував Радянський Союз, – у 1989 році відбувся перший в історії фестиваль "Червона рута". Захід відкрив чимало нових імен, які згодом тільки набували популярності.

Творче різноманіття музичного світу 90-х

У музичній сфері 90-ті роки характеризувалися розвитком української пісні у різних жанрах. Це був час сміливих експериментів, наслідування модних світових тенденцій та створення чогось абсолютно нового. І цей період відзначився піснями, котрі знає кожен українець.

1. Руся – "Не стій під вікном"

Руся – перша українська поп-виконавиця, яка ще в останні роки існування СРСР була дуже популярною. Вона першою в історії незалежної України зібрала повний "Палац спорту". Її пісні ставали хітами радіостанцій, однак на піку слави співачка завершила свою кар'єру – через хворобу сина вона була змушена переїхати до США, де тривало його лікування. І, на жаль, ім'я Русі в Україні забулося, натомість популярною була її молодша сестра, котра будувала кар'єру в Росії.

Навесні 2022 року в Tik Tok знову стала популярною пісня Русі "Не стій під вікном". Це привернуло увагу сотень тисяч людей до творчості виконавиці.

Руся – "Не стій під вікном": відео

2. Сестричка Віка – "То моє море"

Ще однією популярною в ранні 90-ті співачкою в Україні була Сестричка Віка, вона ж Віка Врадій – найкраща рок-виконавиця за версією фестивалю "Червона рута" у 1989 році. Вона є авторкою багатьох досі відомих в Україні пісень. Одна з них зараз звучить як медитація на майбутнє чи ж ностальгія за минулим. Або й мотивація діяти зараз.

Сестричка Віка – "То моє море": відео

3. Плач Єремії – "Вона"

Чи не найчуттєвіша пісня в історії незалежної України, під яку хоч раз доводилося кожному танцювати повільний танець, також з'явилася у 90-х. Композиція наповнена смутком та ностальгією й особливо популярною стає восени, бо ж "невдовзі прийде осінь й ми усі розбіжимося...". І звісно ж, що це безсмертний хіт гурту "Плач Єремії".

Плач Єремії – "Вона": відео

4. Степан Гіга – "Яворина"

Степан Гіга – один із небагатьох представників української класичної естради, котрий здобув популярність серед сучасної молоді. До пандемії COVID-19, а особливо після початку повномасштабного вторгнення, на концертах артиста збирається величезна кількість молодих шанувальників.

Свого часу Степан Гіга також був серед невеликого числа естрадних артистів, котрі відмовилися співати в Росії та записувати пісні російською мовою.

Пісня-присвята Назарію Яремчуку з кожним роком стає все більш популярною в Україні й не в останню чергу завдяки Tik Tok, де вона періодично стає трендом.

Степан Гіга – "Яворина": відео

5. Фантом-2 – "Двоє"

Ще одним культовим гуртом 90-х став "Фантом-2". Їхні пісні, які були синтезом місцевих та європейських трендів, розривали українські хіт-паради та звучали на всіх радіостанціях. Проте з посиленням русифікації колись популярні композиції забулися.

Пісні гурту здобули нову славу лише нещодавно, коли суттєво зріс інтерес до української культури ранніх років після відновлення незалежності.

Фантом-2 – "Двоє": відео

6. Ірина Білик – "А я пливу"

Ірина Білик свого часу стала поп-дівою української естради – збирала стадіони, давала сотні концертів у різних містах, а кожен її новий сингл був справжнім хітом. Велику роль у цьому зіграло те, що співачка не боялася експериментувати з жанрами, навіть далекими від поп-музики.

Одна із таких композицій здобула велику популярність і отримала друге дихання, коли кавер на неї записав ALEKSEEV.

Ірина Білик – "А я пливу": відео

7. Воплі Відоплясова – "Весна"

Ще у 1989 році гурт "Воплі Відоплясова" випустив перший відеокліп на пісню "Танці". З того часу популярність колективу на чолі з Олегом Скрипкою тільки зростала. У 90-х з'явилися культові пісні гурту, які і досі подобаються українцям.

Воплі Відоплясова – "Весна": відео

8. Океан Ельзи – "Там, де нас нема"

Також у 90-х починали свою кар'єру музиканти з гурту "Океан Ельзи". Уже в той час молоді таланти створювали хіти, які й досі залишаються культовими й за популярністю не поступаються пізнішим відомим композиціям колективу.

Океан Ельзи – "Там, де нас нема": відео

9. ТНМК – "Зроби мені хіп-хоп"

Також 90-ті та нульові – це час, коли особливу популярність здобув гурт "Танок на майдані Конго", більш відомий як ТНМК. Ледь не кожна їхня пісня тоді ставала хітом, а декотрі утримують цей статус досі.

ТНМК – "Зроби мені хіп-хоп": відео

Не завдяки, а всупереч: музичний світ нульових

Перше десятиріччя XXI століття – це складний для культури період, коли в Україні було засилля російського контенту. У цих умовах український шоубізнес мав два варіанти: або конкурувати з росіянами, або так само намагатися вийти на авдиторію в Росії й пострадянських країнах. Чимало виконавців почали писати пісні переважно або виключно російською. Композиції артистів з сусідньої країни очолювали українські хіт-паради.

Проте навіть в такий час українські співаки та співачки створили чимало культової музики.

10. Раїса Кириченко – "Я козачка твоя"

Пісня, з котрої розпочинається добірка хітів нульових, нещодавно отримала друге дихання завдяки Tik Tok. Йдеться про роботу Раїси Кириченко –популярної естрадної виконавиці.

"Я козачка твоя" – хіт свого часу, який на певний період в Україні забувся. Та у 2024 році вона знову в усіх на вустах.

Раїса Кириченко – "Я козачка твоя": відео

11. Тартак і Катя Chilly – "Понад хмарами"

Катя Chilly – унікальна українська виконавиця, яка експериментувала з фольктронікою ще до того, як цьому жанру дали назву. Незвичайний голос робив її однією з найупізнаваніших артисток свого часу. А пісня, виконана спільно з гуртом "Тартак", – і досі хіт.

Тартак і Катя Chilly – "Понад хмарами": відео

12. Руслана – "Дикі танці"

У 2003 році Україна дебютувала на пісенному конкурсі "Євробачення", який приймала Латвія. Тоді нашу країну представив Олександр Пономарьов, проте увійти до десятки найкращих виконавців йому не вдалося.

Проте наступного року на конкурс до Стамбула вирушила Руслана Лижичко з піснею "Дикі танці". Українська виконавиця представила на сцені шоу, якого за 49 років існування "Євробачення" ще не було.

Руслана здійснила фурор, Україна перемогла на "Євробаченні", а "Дикі танці" стали хітом не тільки в Україні, а й у Європі.

Руслана – "Дикі танці": відео

13. Скрябін – "Старі фотографії"

Андрій Кузьменко, він же Кузьма Скрябін, є автором чималої кількості справді хітових пісень, які знає чи не кожен українець – від "Танцю пінгвіна" до "Дельфінів".

Композиції з різним настроєм та про всілякі життєві ситуації справді були близькими для авдиторії. І чи не найпопулярнішою серед них стала пісня, котра є сумішшю теплих спогадів та ностальгії за тим, що вже не повернути.

Скрябін – "Старі фотографії": відео

14. Мотор'ролла – "8-й колір"

Якщо говорити про український рок, то потрібно чимало часу, аби перелічити усі імена культових виконавців сучасної України. У їхньому переліку зокрема є і гурт "Мотор'ролла".

За 30 років колектив випустив 5 альбомів та 2 збірки. Одна їхня пісня і досі є хітом, який можна почути у центрі великого міста у виконанні вуличних музикантів. Фактично це гімн високого кохання і подвигів, на які здатна людина, яка любить.

Мотор'ролла – "8-й колір": відео

15. Океан Ельзи – "Без бою"

"Океан Ельзи" потрапив у нашу добірку двічі, адже нульові – пік слави гурту й період, коли з'явилася найбільша кількість їхніх хітів. Варто відзначити й те, що попри повністю українськомовний репертуар, пісні "Океану Ельзи" охоче слухали навіть у Росії.

Виконавці доводили, що для того, аби здобути популярність за межами України, необов'язково змінювати мову своєї творчості та орієнтуватися виключно на закордонний ринок.

Океан Ельзи – "Без бою": відео

16. Олександр Пономарьов – "Варто чи ні"

Олександр Пономарьов ще з 90-х був виконавцем чималої кількості справжніх хітів, котрі й досі залишаються популярними. Проте чи не найвідоміша пісня артиста з'явилася у 2006 році. Скільки ж перших весільних танців вона супроводжувала?

Олександр Пономарьов – "Варто чи ні": відео

17. Гайтана – "Два вікна"

Серед нових імен тогочасної музики яскравим прикладом є Гайтана, котра буквально увірвалася в український шоубізнес з хітовими піснями. Її роботи очолювати хіт-паради та лунали ледь не з кожного кутка.

А одна із композицій отримала друге дихання, коли нещодавно гурт The Hardkiss записав кавер.

Гайтана – "Два вікна": відео

18. Бумбокс – "Квіти у волоссі"

Також серед нових імен того часу можна відзначити й гурт "Бумбокс". Виконавці писали пісні одразу двома мовами й чимало з них стали хітами.

А фанати з нетерпінням чекають, коли закінчиться війна і фронтмен гурту Андрій Хливнюк, який зараз служить у ЗСУ, знову тішитиме публіку новими піснями та концертами.

Бумбокс – "Квіти у волоссі": відео

19. Вєрка Сердючка – Dancing Lasha Tumbai

Так уже повелося, що чи не найкращим майданчиком для просування хітів за кордоном для України й не тільки став конкурс "Євробачення". У 2007 році в Гельсінкі нашу країну представила Вєрка Сердючка, яка посіла друге місце.

Андрій Данилко, відомий під сценічним ім'ям Вєрки Сердючки, і досі є бажаним гостем як на самому конкурсі, так і на інших заходах. А пісня Dancing Lasha Tumbai є однією з найпопулярніших за всю історію "Євробачення".

Вєрка Сердючка – Dancing Lasha Tumbai: відео

20. Микола Мозговий – "Минає день, минає ніч"

Микола Мозговий – автор та виконавець надзвичайно чуттєвих пісень. Композицію, котра увійшла до нашої добірки, він написав на слова поета Юрія Рибчинського ще у 1984 році для Софії Ротару.

Ця пісня звучала від багатьох артистів, але саме у виконанні Миколи Мозгового стала найбільш впізнаваною. Кліп на неї з'явився за кілька років до смерті співака.

Микола Мозговий – "Минає день, минає ніч": відео

На зламі епох та свідомості: музика 2010-х

21. Kazaky – Love

Наприкінці 2000-х та на початку 2010-х на піку своєї популярності був гурт Kazaky. Артисти у на той час провокативних образах викликали одночасно як захоплення, так і шквал критики, проте їхній успіх був беззаперечним.

У 2011 році вони випустили чи не найпопулярніший свій хіт, а наступного року знялися у кліпі Madonna.

Kazaky – Love: відео

2014 рік приніс великі зміни у нашому житті, які позначилися на усіх сферах. В шоубізнесі на якийсь час побільшало українськомовної музики, а чимало артистів зробили вибір між власною країною та заробітками на російській авдиторії та обрали саме перше.

Та цей період – не лише про уже відомі, але й про нові імена.

22. Один в каное – Човен

Наприклад, заснований ще у 2010 році гурт "Один в каное" у 2014-му презентував пісню, котра й досі залишається однією з найпопулярніших у репертуарі колективу.

Один в каное – Човен: відео

23. The Hardkiss – Make-Up

Іноді буває так, що людина чує прекрасну пісню англійською, а потім дивується, що її виконують не британські чи американські співаки, а українські. Приблизно таку реакцію викликають і роботи гурту The Hardkiss, який з'явився у 2011 році.

Перші 5 років своєї творчості колектив продукував пісні виключно англійською. Один із таких треків у свій час просто розірвав українські хіт-паради.

The Hardkiss – Make-Up: відео

24. ONUKA – Місто

У 2013 році з'явився електро-фольк-гурт ONUKA, який уже наступного року очолив українські музичні хіт-паради. Одна з перших пісень колективу стала надзвичайно популярною і лунала скрізь – від рекламних роликів до радіостанцій.

ONUKA – Місто: відео

25. Христина Соловій – "Тримай"

Також серед нових імен шоубізнесу, які з'явилися у 2010-х, є і Христина Соловій. Її пісні відзначалися особливою чуттєвістю. А композиція "Тримай" стала чи не найпопулярнішою не тільки в репертуарі артистки, а й на стрімінгових сервісах.

Христина Соловій – "Тримай": відео

26. Джамала – "1944"

І знову повертаємося до "Євробачення". Через війну у 2015 році Україна відмовилася від участі в конкурсі, проте наступного року повернулася. Київ представила Джамала з піснею про депортацію кримських татар у 1944 році.

Уперше на весь світ залунала кримськотатарська мова і біль цілого народу, який за 3 дні депортували до Центральної Азії. Сама ж співачка народилася в депортації.

Джамала тріумфувала і принесла Україні другу в історії перемогу на "Євробаченні".

Джамала – "1944": відео

27. KAZKA – "Плакала"

У 2018 році відбулася прем'єра пісні, котра досі є найпопулярнішою українською композицією на всіх стрімінгових сервісах. Йдеться про роботу гурту KAZKA.

Чуттєва пісня про силу жінки протистояти життєвим випробуванням стала хітом в Україні та далеко за її межами, набравши майже пів мільярда переглядів на ютубі.

KAZKA – "Плакала": відео

Про гордість, силу та біль пережитого: музика 2020-х

28. Go-A – Shum

У 2020 році на нацвідборі на "Євробачення" перемогу здобув тоді ще маловідомий гурт Go-A, однак конкурс скасували через пандемію COVID-19. Тому гурт отримав право поїхати у Роттердам наступного року.

Для конкурсу обрали пісню "Шум". За результатами телеголосування у фіналі "Євробачення" українські артисти поступилися тільки італійцям, отримавши бали від усіх країн-учасниць. Пісня очолила чарти багатьох європейських країн, а Go-A отримали шалену популярність і досі гастролюють європейськими містами та збирають повні зали.

Go-A – Shum: відео

29. Kalush Orchestra – "Стефанія"

Наступного року "Євробачення" стало справжньою драмою. Нацвідбір відбувся зі скандалом, переможницю дискваліфікували. Тому 22 лютого 2022 року на конкурс погодились їхати учасники гурту Kalush Orchestra, котрі посіли на нацвідборі друге місце.

2 дні потому почалася повномасштабна війна. Пісня Kalush Orchestra про маму набула абсолютно нових сенсів.

Тоді на конкурсі Україна тріумфувала, отримавши найвищі бали від глядачів 28 країн та встановивши абсолютний рекорд. Зараз переможний хіт гурту залишається однією з найпопулярніших українських пісень.

Kalush Orchestra – "Стефанія": відео

30. SKOFKA – "Чути гімн"

2022 рік змінив усіх і кожного, а ще довів, що ми – надзвичайно сильний народ. Ми зупинили російську армію, котра планувала за лічені дні захопити всю країну. Плани ворога зламались.

Ба більше, восени того ж року сотні населених пунктів, включно з Херсоном були звільнені. І одним із гімнів того часу стала пісня репера SKOFKA.

SKOFKA – "Чути гімн": відео

31. Enleo – "Інша любов"

Молодий співак із Маріуполя Enleo у своїх соцмережах опублікував коротке відео з кавером на легендарну пісню Another Love Тома Оделла. Робота так сподобалася підписникам, що вони просили зробити повну версію.

Виконавець звернувся до автора оригінального хіта й отримав офіційний дозвіл на створення українськомовної версії. Композиція стала одним із найпопулярніших каверів в українській музиці.

Enleo – "Інша любов": відео

32. Alona Alona & Jerry Heil – Teresa & Maria

І знову повертаємося до "Євробачення". У 2024 році нашу країну на конкурсі представив дует Alona Alona & Jerry Heil з піснею Teresa & Maria. Постановницею номера стала відома режисерка Таню Муіньйо.

У виступі дівчат було чимало елементів та моментів із нагадуванням про події в Україні: джерело, яке символізувало зруйновану Каховську ГЕС; ефекти, які нагадували про фосфорні бомбардування прифронтових міст та сіл; тіні загиблих. Надзвичайний символізм номера та неймовірний виступ виконавиць дав результат – Україна здобула "бронзу".

Alona Alona & Jerry Heil – Teresa & Maria: відео

33. Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna – "Барабан"

У 2023 році інтернет сколихнула нова співачка-інкогніто з псевдонімом Klavdia Petrivna, пісні якої одразу ж завдяки соцмережам стали хітами. У 2024-му артистка дасть свій перший сольний концерт. Крім уваги до особистості, яку приховують костюми, захоплення викликають як голос, так і тексти пісень.

Нова хвиля популярності виконавиці почалася після презентації пісні, записаної в дуеті з Артемом Пивоваровим. Композиція миттєво очолила хіт-паради та стала трендовою у соцмережах.

Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna – "Барабан": відео

Різноманіття і гордість

Сьогоднішня добірка – тільки частина безсмертних хітів, які точно знає і періодично наспівує кожен. Однак навіть цей список свідчить про те, що українська музика надзвичайно різна – вона може бути чуттєвою і до болю щемливою, може бути веселою та феєричною. Наші пісні звучать на міжнародній арені, їх слухають у різних куточках світу. Та це лише початок.

Нашу культуру хотіли знищити, але вона не тільки вижила, а й розквітає все новими барвами, словами та нотами, новими ритмами. І цим не можна не пишатися.